Звернення до Вселенського Патріарха: легітимніше не буває

Народ, що не знає своєї історії, – народ сліпців. Так казав Олександр Довженко. І я цілком з ним згоден. Задовго ми заплющували, нам заплющували очі на події минулого, які були визначальними та які врешті змінили хід подій.

А історія – це така леді, яка нічого не вчить, але карає за незнання уроків. Тому, щоб розуміти сьогодення, доведеться зазирнути в минуле. А воно дуже швидко розставляє всі крапки над «і».

Отож, у четвер Верховна Рада підтримала звернення до Вселенського Патріарха Варфоломія про надання Томосу про автокефалію Православної Церкви в Україні. Це не перше таке рішення парламенту (у 2016-му ВР вже зверталася до Вселенського патріарха).

Утім про серйозність теперішніх намірів свідчить істерична реакція «Опозиційного блоку», члени якого навіть вирішили поблокувати трибуну. Їхні аргументи: мовляв, що це не легітимний процес і держава не може втручатися в релігійні справи. Блокування не допомогло.

Утім такі відчайдушні спроби зманіпулювати ситуацією мене не дивують: не вперше й, на жаль, не востаннє так діють захисники так званого “Третього Риму”.

А історія, як відомо, фіксує все. Просто нагадаю факти:

988 рік: князь Володимир Великий прийняв християнство від Константинополя, якому з того часу й підпорядковувалася Київська митрополія. Першим митрополитом був грек Михаїл. Протягом практично п’яти століть існувала єдина Київська митрополія Константинополького патріархату.

1448 рік: за наказом московського князя Василя ІІ в Москві було самовисвячено «митрополита» Іоана. Всупереч будь-яким церковним канонам. Самочинно проголошену Московську Церкву та її служителів не визнала жодна Помісна Церква впродовж 141 року (1448–1589).

1589 рік: московський князь Борис Годунов запросив до Москви Константинопольського патріарха Ієремію II Траноса нібито з пропозицією переїхати в Москву із захопленого османами Константинополя (теперішній – Стамбул). Натомість його фактично взяли в заручники, півроку тримали в неволі та під загрозою фізичного знищення змусили надати неканонічному Московському митрополиту титул Патріарха. У такий спосіб Московська Православна Церква отримала автокефалію. Проте її юрисдикція й надалі не поширювалась на Українську Церкву.

1686 рік: Константинопольський Патріарх Діонісій видав грамоту про передачу Української Церкви під юрисдикцію Московського патріархату. Зроблено це було під тиском візира Османської імперії, який хотів заручитися підтримкою Московської держави. Також не секретом є факт хабаря Діонісію від московського посла у формі 200 золотих червінців і 120 соболів. Цікаво, що вже через рік грецькі єпископи позбавили Діонісія патріаршого престолу, але церковну автономію Україні так і не вдалось повернути.

Ці та інші історичні факти свідчать: Москва діяла зажди шляхом обману, насильства, підкупу та шахрайства. Так і хочеться сказати: і ці люди нас вчать легітимності та говорять про відокремлення Церкви від держави?!

Деколи, як бере злість, хочеться чинити схожими методами. Але насправді добре, що Україна цього не робить, а рухається у спокійний легітимний спосіб. І саме цим Україна як спадкоємниця Київської Русі відрізняється від Москви, що є нащадком Золотої Орди.

Джерело: https://censor.net.ua/b3062351

Любомир Зубач
object(WP_Term)#13021 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13022 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті