“Жорстка” гуманізація: чому Україні потрібен суворий закон щодо злочинів проти тварин
Ми ухвалили чи не найсуворіший у світі закон щодо відповідальності за жорстоке поводження з тваринами

Текст написаний у співавторстві з Мариною Сурковою, віце-президентом Асоціації зоозахисних організацій України

Болючий симптом зростання рівня жорстокості – у ставленні до природи, людини, тварини – в останні роки став проблемою загальнолюдською. Україна у цій ланці – якщо не лідер, то точно не пасе задніх. Адже за останні три роки, попри популяризацію волонтерського руху, хворобливих факторів, що сприяють дегуманізації суспільства, все більше. Війна, бідність, апатія, страх.

Нерідко слово «жорстокість» є наступним у цьому переліку понять. На жаль, досвід доводить: межа між жорстокістю – від  окремої тварини до людини чи людства загалом – невизначена і розмита. Нерідко люди жорстокі у своєму ставленні до тварин згодом прогресують, виявляючи агресію і до оточуючих. Прикладів – вдосталь. Чи не найстрашніший – історія про так званих «дніпропетровських маніяків» – юнаків, які у 2007 – му році за два місяці жорстоко вбили 21 людину! Як виявилось, півтора роки до того вони «тренувалися» на котах та собаках. Підліткові забавки прогресували у страшні невмотивовані злочини – спочатку проти тварин, а потім до людей.

Між тим, за рік до цих трагедій, у 2006- му в Україні був прийнятий окремий закон «Про захист тварин від жорстокого поводження». У пострадянському просторі ми були другими після Латвії, де визнали потребу в детальному регулюванні цієї проблеми. І результати не забарилися. Якщо у 2005 році до відповідальності за жорстоке поводження з тваринами було притягнути лише п’ять осіб, то після прийняття окремого закону – у 2007-2008 роках – по 17 осіб.

І дуже добре, що ми це нарешті визнали, ухваливши минулого пленарного тижня чи не найжорсткіший у світі закон щодо відповідальності за жорстоке поводження з тваринами. Наведу кілька прикладів. Нині кримінальна відповідальність за жорстоке поводження з тваринами передбачена законодавством майже трьох десятків країн, серед яких Австрія, Грузія, Іспанія, Італія, Канада, Латвія, Литва, Словаччина, Фінляндія, Франція, Хорватія. При цьому спостерігаються суттєві відмінності в розмірах кримінальних покарань за зазначене діяння. Так, за кримінальним кодексом Грузії жорстоке поводження з тваринами карається виправними роботами на строк до одного року, за кримінальним кодексом Австрії і Іспанії — до 1 року в’язниці. Нарешті, в Латвії та Італії за жорстоке поводження з тваринами винний може отримати термін до 4 років позбавлення волі. Українське законодавство відтепер – чи не найсуворіше у ставленні до тих, хто знущається над тваринами.

Суттєво зросли штрафи: якщо раніше вони були незначними (153- 340 гривень), то тепер сягатимуть 3400 – 5100 грн. Стала жорсткішою і кримінальна відповідальність – відтепер за насильство над тваринами можна опинитися за гратами на строк від п’яти до восьми років.

Закон, звісно, не є ідеальним. У ньому, наприклад, чимало оціночних суджень, що є перешкодою для кваліфікації дій та успішної судової практики. Не визначено у законі і адміністративної чи кримінальної відповідальності для співробітників комунальних підприємств, які регулюють чисельність безпритульних тварин у містах, але нерідко роблять це шляхом масового знищення тварин.

Наприклад, за даними Асоціації зоозахисних організацій України, заходи з регулювання чисельності безпритульних тварин у Харкові, що здійснюється місцевим комунальним підприємством «Центр поводження з тваринами» є не лише жорстокими, але й неефективними. Відлов і знищення тварин – це боротьба з наслідками, а не з причинами. Однак на це витрачаються чималі бюджетні кошти. Так, у 2016 році на це підприємство було витрачено 15,6 мільйонів гривень. Безконтрольне знищення тварин, фінансоване за кошти платників податків і завуальоване під поняття «начебто регулювання чисельності тварин» має бути припинене. Причому на законодавчому рівні.

І наостанок. Український досвід доводить, що суворість законодавчих норм аж ніяк не гарантує їхнє виконання. Однак посилення відповідальності за знущання над тваринами – сигнал готовності українського соціуму бути суворішими до тих, хто порушує норми гуманності, а отже вірний шлях до розбудови цивілізованого суспільства.

Проте варто проглянути стрічку новин, аби зрозуміти, що цей закон, як і ратифікація Європейської конвенції про захист тварин у 2013 році – напівміри, що так і не призвели до бажаної мети – адекватного покарання злочинців, боротьбі з пропагандою насильства проти тварин і гуманізації суспільства у цьому напрямку. Новини рясніють повідомленнями і фотографіями із фактами знущань над тваринами. Натомість реальних вироків із відповідними покараннями – одиниці. Чи не єдиний і найгучніший – вирок проти Олексія Ведули – киянина, засудженого до чотирьох років ув’язнення за жорстоке поводження з тваринами. Утім, цей випадок не став пересторогою для інших злочинців, що гордо називають себе догхантерами. Деякі, особливо сміливі, відвідують телеефіри, маскуючи свою антигуманну діяльність під благі наміри начебто захисту людей від безпритульних тварин. Така підміна понять дорого коштує суспільству.

Роман Семенуха
object(WP_Term)#12936 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12937 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті