Земельні війни в коаліції: боротьба за залишки ресурсу

“Ох, земелько, свята земелько — Божа ти дочечка! Як радісно тебе загрібати докупи, в одні руки…”

«Сто тисяч» Карпенко-Карий

Можна і продовжити цей монолог Герасима Калитки, бо ж в його словах, як-то кажуть, уся сіль: «Глянеш оком навколо — усе твоє… і все то гроші, гроші, гроші…”

Ну коли з мотивами тепер усе зрозуміло, то перейду до вчинків.

У четвер, 21 грудня, народні депутати посварилися через землю. А точніше через проект закону № 7363, який на початку грудня ініціював президент України. Йдеться про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання створення та діяльності дрібних фермерських господарств і деконцентрації повноважень у сфері земельних відносин. Напередодні Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин рекомендував Верховній Раді України прийняти його за основу. Одним з положень законопроекту є передання об’єднаним громадам повноважень розпоряджатися землями в межах їхніх територій.

Мета документа, на перший погляд, благородна. Утім зараз поясню, де ж собака зарита.

Отож, фракція БПП дуже наполягала включити проект закону № 7363 в порядок денний (хоча зазвичай законопроекти можуть на таке “щастя” чекати роками). На сесії голова фракції БПП Артур Герасимов публічно заявляв, що жодних питань не розглядатимуть, поки не внесуть це питання. Все ж голосів для включення не вистачило, зокрема й через неголосування частини фракції «Народного фронту». Для БПП цей законопроект виявився настільки важливим, що депутати зважилися провалити голосування за значущий для партнерів по коаліції проект закону про дисциплінарний статут Нацполіції.

Чому ж такий поспіх? Створювати об’єднані територіальні громади розпочали ще три роки тому. Саме тоді уряд оголосив про те, що бере курс на децентралізацію. Увесь цей час ОТГ лише годували обіцянками: будуть вам і бюджетні преференції, і фінансова підтримка держави, і земельні ресурси в управління. Та як відомо, обіцяного три роки чекають)) І що, справді настав цей час?

Спочатку я подумав, що річ у репутаційних дивідендах, які хоче одержати президент. Та, виявилось, що ні.

Якщо добре вчитатися в президентський законопроект, то стає зрозуміло: документ дійсно передбачає надання права ОТГ розпоряджатися земельними ресурсами. Але є ще одна норма: до моменту створення відповідних ОТГ право розпоряджатися землями с/г призначення передається (!) районним державним адміністраціям. Зараз цим повноваженням наділений Держгеокадастр. Таким чином повноваження на перехідному етапі від урядової структури хочуть передати президентській!

І тут нагадаю, раніше уряд вніс до ВР законопроект № 7118, який також був спрямований на врегулювання цього питання і очікували саме на його розгляд у сесійній залі. Але не склалося…

Тут є ще один нюанс. Не секрет, що РДА чи не найбільше по факту заважають створенню ОТГ, оскільки втрачають повноваження і вплив. Коли ж одержать право розпоряджатися землями сільськогосподарського призначення, то ще більше будуть перешкоджати створенню ОТГ.

Вважаю, що у країні відбувається неприродна концентрація влади в одних руках – президентських. Іншими словами – узурпація, що є однією з ознак авторитарних режимів. А такі режими не забувають про землю, адже це дуже “інвестиційно” привабливий ресурс.

Джерело: https://censor.net.ua/b3041332

Любомир Зубач
object(WP_Term)#13129 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13130 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті