«Зелені» тарифи для незеленого поводження з побутовими відходами

Вчора більшістю Комітет Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки прийняв рішення про запровадження «зелених» тарифів на виробництво електрики з побутових відходів. Для цілей закону про ринок електроенергетики, побутовими відходами, які можна спалювати для виробництва електрики, прийняли весь обсяг сміття. Тобто, дозволили спалювати ВСЕ: і папір, і скло, і пластик, і деревину, і метал – все, що можна і потрібно використовувати як вторинну сировину в переробних галузях.

2 грудня 2015 року Євросоюз оприлюднив план дій з переходу на економіку замкнутого циклу — економіку, де утворення відходів буде зведено до мінімуму, а повторне використання ресурсів, сировини і матеріалів — до максимуму. А в цей час, ми, українці, приймаємо рішення спалювати всі ресурсоцінні компоненти, що входять до складу побутових відходів.

В Україні сьогодні функціонує 39 підприємств з перероблення вторинних полімерів, 19 – перероблення ПЕТ (поліетилентерефталат) пластмаси, металу – 16, паперу – 15, скла – 16. І ці підприємства ІМПОРТУЮТЬ вторинну сировину. За даними асоціації «УкрПапір» – 29% загального споживання макулатури для виробництва картону і паперу в 2016 році становив імпорт. Адже навіть така невелика кількість підприємств, наприклад паперово-картонної галузі, не має достатньо вторинних ресурсів для виробництва через відсутність роздільного збору побутових відходів.

20 тисяч тонн імпорту потребуватимуть підприємства асоціації «Скло України» у 2017 році. Підприємства перероблення полімерів та ПЕТ-пластмаси мають невеликі потужності через брак вторинної сировини, хоча кожна людина бачить кількість таких відходів із власного побуту, та сьогодні через відсутність роздільного збирання, викидає їх в «чорний» сміттєвий бак.

Мною були запропонувані правки до законопроекту «Про ринок електроенергії», якими альтернативним джерелом палива є побутові відходи, що НЕ МІСТЯТЬ РЕСУРСОЦІННИХ компонентів (скло, пластик, папір, деревина, метал). Однак, більшість депутатів комітету ПЕК не підтримали саме такого підходу для спалювання сміття, звичайно, захищаючи бізнес-інтереси і монополію на відходи енергетиків.

Результат – сумний: Україна пристає на засади економіки використання вичерпних природних ресурсів, коли для виробництва туалетного паперу ми будемо вирубувати ліси, а підприємства переробної галузі – витіснятимуть енергетичні монополісти.

Прошу екологів, переробників, усіх свідомих в питаннях змін клімату людей залучитися до інформаційної акції «проти» спалювання УСІХ побутових відходів! Ця акція може проявитися в спосіб, який кожен обиратиме для себе самостійно: від постів у фейсбуці до публічних виступів та інших акцій. І акції «за» – роздільне збирання відходів, фінансування роздільного збирання виробниками товарної продукції (це принцип розширеної відповідальності виробника, який повністю розроблено та представлено у законопроекті №4028д), максимальне використання вторинних відходів у переробних галузях та спалювання для виробництва енергії лише тої частини відходів, яка не може бути використана переробними галузями економіки.

Маємо зробити все можливе, щоб представники енергетичного лоббі в комітеті ПЕК відкоригували свої правки на користь засад економіки замкнутого циклу.

Альона Бабак
object(WP_Term)#13026 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13027 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті