
Скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення вкотре не сталося. Депутати подовжили заборону.
Мораторій діє вже 18 років, за цей час померло 1,4 мільйона власників паїв – люди не скористались своїми правами, а їхня земля у 400 тисячах випадків не була передана у спадок близьким.
«Заможний селянин – загроза для корупціонерів. Саме через страх появи економічно незалежного середнього класу українців, за роки незалежності так і не було напрацьовано якісної законодавчої бази для відкриття ринку землі, – заявив Роман Семенуха. – Ані уряд, ані парламент за 20 років не зробили нічого, щоб запустити хоча б поетапне відкриття ринку.
Хоча є сенс почати із земель, які є у державній формі власності. Вони або використовуються неефективно, або здаються в оренду за безцінь. Таких земель наразі 10,4 мільйона гектарів».
За розрахунками експертів, держава може отримати від продажу половини з цих земель майже 12, 5 млрд доларів, ще 52,5 мільйона доларів – щорічно отримувати від надання іншої половини в оренду.
Але ринок залишається закритим. За даними Українського клубу аграрного бізнесу, у 2016 році українці на 50 років здали в оренду понад 20 тисяч гектарів землі.
«П’ятдесят років – великий термін, фактично це не оренда, а продаж за безцінь», – зазначив Роман Семенуха.
За даними Центру економічної стратегії, ефективність української землі критично впала – вона втричі нижча, ніж в Європі.
Ерозія ґрунтів спостерігається на 10 мільйонах гектарів орних земель. Причина – неефективне використання, а насправді свідоме виснаження земель орендарями.
«Всі депутати, які всі ці роки голосують за подовження дії мораторію, нічим не відрізняються від більшовиків, які 100 років тому відбирали в українців право на власну землю. Всі ті, хто виступає проти ринку, виступають проти селян і фермерів», – підсумував народний депутат України Роман Семенуха.
