
Кругова порука, котра заполонила українську політику та державну службу, зруйнується, як тільки перші топ-корупціонери опиняться за гратами, акцентує народний депутат від «Об’єднання «Самопоміч», голова парламентського Антикорупційного комітету Єгор Соболєв.
У зв’язку з цим, на його переконання, нині ключовим рішенням для України є створення Антикорупційного суду – органу, що припинить практику «відмазування» клептократів та корупціонерів від відповідальності.
Детальніше про те, чим запропонований суд відрізнятиметься від нині чинних та те, як ідеологія «Банду геть» забезпечує олігархам перемогу на виборах в ефірі програми «Face2Face» на телеканалі «Zik» розповів Єгор Соболєв.
Чому важливо створити Антикорупційний суд?
Важливі розслідування, які почалися проти топ-корупціонерів, помирають в судах. Мова про всі справи без винятку – від Костянтина Кулика, прокурора зони АТО, який першим в історії України був звинувачений в незаконному збагаченні, до Борислава Розенблата. Тому зараз Антикорупційний суд – це ключове рішення.
Відповідний законопроект був запропонований Президенту в листопаді минулого року. Пройшов майже рік, і ми змушені знову просити Президента стати автором цього документа, незважаючи на те, що виконання обіцянки – в його інтересах.
Чому процес гальмується?
Я читав військову експертизу, яку Головна військова прокуратура зробила доступною для народних депутатів, оскільки у нас є доступ до державної таємниці. Вона в рамках судового розслідування показала пряму причетність керівництва Генерального штабу до Іловайської трагедії, починаючи з ігнорування інформації про вторгнення регулярних російських військ, що і призвело до оточення в Іловайську, та завершуючи страшними домовленостями про так званий зелений коридор, у якому загинуло дуже багато мотивованих бійців з добробатів.
І я думаю, чому після цього на посаді тримається начальник Генерального штабу ЗСУ Муженко? Дуже просто: на всіх посадах тримають людей, які так чи інакше знаходяться у круговій поруці, а об’єднання цієї кругової поруки є союзом навколо корупції. Топ-корупція – це не просто обкрадання держави, це і здача національних інтересів.
Я часто кажу, що корупція – це найкращий агент Путіна в Україні, бо за її допомогою він досягає речей, яких ніколи не досягнуть навіть найбільш елітні спецпідрозділи.
Відтак, необхідне нищення корупції, а Антикорупційний суд дозволяє відправляти за грати тих, кого сьогодні затримує Антикорупційне бюро та обвинувачує Антикорупційна прокуратура. Поки вони розуміють, що в суді їх відмажуть, мовчать. Як тільки вони опиняться за гратами, кругова порука зруйнується.
Чим новий суд відрізняється від чинних?
Головне, що їх лякає, це процес відбору. Ми пропонуємо: давайте зробимо український суд з українських правників, але нехай виборщиками будуть європейці та американці, аби ніхто не зміг маніпулювати, як це сталося з конкурсом щодо Верховного Суду, який назвали новим, однак делегували туди суддів, які навіть нинішнього Генерального прокурора засуджували.
Чому повернулася система президента Януковича?
Коли ми прийшли в парламент, перший тиждень я був в ейфорії, тому що реально до Верховної Ради прийшло дуже багато людей з Майдану, волонтерів, комбатів. Коли вони всі були обрані до парламенту, я мав величезну надію, що ми поламаємо корупціонерів. Перші три місяці нам справді багато вдавалося. До призначення Віктора Шокіна Генеральним прокурором, я пишався всіма голосуваннями Верховної Ради. Є речі, які треба було робити швидше, те, що досі не зроблено, але я дуже пишався.
А потім нас почали перемагати: комбатів розсварили, комусь, наскільки я розумію, дали збагатитися, когось підвісили за кримінальну справу, когось залили брудом, комусь сказали: «Будь на фронті, не треба тобі ходити до парламенту, ти все-одно нічого не вирішиш». З майданівцями взагалі трагічна історія, тому дуже багато з них тепер промовляють словами Януковича та обурюються, що люди прийшли під Верховну Раду та щось вимагають.
Врешті, пройшло три роки і повністю повернулася система Януковича.
Як олігархи виграють революції?
Зараз ми значною мірою знаходимося в старій та програшній ідеології «Банду геть». Коли ми радісно скандували «Банду геть» у 2004 році, це вже було програшем, тому що ми виганяли одних, а олігархи казали – добре, не хочете цього, от вам інший кандидат.
Українська олігархія жодного разу не програла на жодній революції. Ці люди дуже вміло аналізують суспільні настрої, а коли бачать, що суспільство починає обурюватися, кажуть – точно, банду геть і одразу підсовують нам іншого кандидата. Тому нам треба не тільки змінити людей, але і правила управління державою.
Правда полягає в тому, що українська політика – це змагання олігархів за те, хто проведе більше своїх людей. Причому, вони проводять не лише політичні сили, а, як правило, роблять так: дають гроші і партії та різним своїм людям в інших партіях. Їх влаштовують правила, коли на виборах вони завжди куплять парламент, проплатять кому потрібно кампанії й виграють вибори. Це об’єднує всіх олігархів.
Наше завдання – дати людям більше шансів проводити більше своїх представників, ніж олігархам. Найважливіша ідея в цьому напрямку, яку ми обов’язково реалізуємо, це заборона політичної реклами на телебаченні. Політична реклама – це головна зброя олігархів на виборах.
Чи засвоїли українці уроки «школи демократії»?
Людям треба зрозуміти: якісних управлінців держави треба шукати дуже уважно. Нещодавно я зустрів справжню трагедію демократії, коли під парламентом через відключений газ плакала бабуся. Вона говорила: «Я вам всім писала, а ви не допомагаєте». Я запитав: «Хто депутат від вашого округу?». Вона відповіла: «Онищенко». А я сказав: «Розумієте, він обкрадав компанію «Укргазвидобування», а у вас відключили газ».
Це реальність, яку індуси називають кармою. Люди мають зрозуміти, що ми голосуємо за різних виродків, а потім не маємо життя. Арістотель називав аполітичних людей ідіотусами. І, мені здається, нинішні великі випробування, трагедії та помилки – це школа демократії для українців. Ми, може, не в 11-му класі, але і не в першому.
