«Єдиним успіхом конкурсу до нового Верховного Суду є робота Громадської ради доброчесності», — Сироїд

На переконання віце-спікера Верховної Ради Оксани Сироїд, судова реформа в Україні займе цілі покоління. За її словами, мають народжуватися і виховуватися люди з іншою системою цінностей, і майбутніх якісних суддів треба навчити в якісній юридичній школі, якої в Україні поки немає.

Станом на сьогодні, коли кваліфікаційна комісія оприлюднила результати конкурсу на посади суддів у Верховному суді України, чи не єдину віру в легітимність наступних кроків судової реформи, на думку Оксани Сироїд, дає робота Громадської Ради доброчесності.

«Маючи Вищу кваліфікаційну комісію, яка складається із старих суддів, і таку ж Вищу раду правосуддя, ми розуміли, що навряд чи можемо розраховувати на чесне оновлення Верховного Суду. Зрештою, більшість прізвищ, які ми побачили – це старий, а не оновлений Суд. А новим треба буде тяжко працювати, щоб довести людям, що вони справді нові.

Громадська рада доброчесності – це унікальне явище, яке було придумане для українських потреб, бо з самого початку ми не довіряли державним інститутам. Якби її не було, ми б сьогодні взагалі про конкурс нічого не знали – хто б слідкував?

Адвокати, журналісти, представники громадськості, присвятили півроку свого життя тому, щоб прицільно слідкувати за усім процесом конкурсу та кожним із кандидатів – їхнім способом життя, поїздками тощо.

Вони були публічні, діяли на підставі жорстких критеріїв, і хоча велика кількість їхніх висновків залишилася незадоволеною, все одно результат є – справді багатьох суддів вдалося вивести з цього процесу саме завдяки діяльності Громадської ради доброчесності», – зазначає віце– спікер.

Оксана Сироїд переконана, що важка робота Громадської ради доброчесності, зібрання всіх цих фактів про суддів – головний доказ того, чому країні потрібні наступні кроки, чому це не кінець реформи, а тільки початок.

Водночас вона звертає увагу на те, що конкурс завершився лише в частині добору суддів, однак призначення ще не відбулося. Відтак, на її думку, заяви Президента про успіх конкурсу і відсутність тиску з його боку на цей процес насправді є тиском, адже коментувати проміжне рішення політикам не можна: «Це і є тиск, тому що даються оцінки тому, що ще не завершилося. Президент є учасником призначення, бо буде підписувати укази. Такі заяви мають присмак абсолютизму монарха – все від мене: і громадянство від мене, і судді від мене, і закони від мене, і сонце встає зі мною. Це пряма ознака НЕдемократії і НЕдемократичного процесу. На жаль, чим далі, тим більше ми це спостерігаємо».

object(WP_Term)#13015 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини