Яким є реальний ефект від безвізу?

Ефект від безвізу наповну поки відчув лише комбінат, який друкує біометричні паспорти.

11 вересня виповнилося 3 місяці, як Україна живе в безвізовому режимі. Які висновки можна зробити за першими результатами його дії.

За три місяці безвізу 4,8 млн українців здійснили поїздки в країни ЄС. Багато політиків і чиновників стверджують, що безвізом скористалися 1,4 млн наших співгромадян, які перетнули кордон з біометричним паспортом. Але це не зовсім так. По-перше, у частини цих українців біометричний паспорт був уже до введення безвізу, а по-друге, більшість з них відправлялися в заплановану поїздку, яку б зробили незалежно від необхідності отримувати візу.

Той факт, що країни ЄС за три місяці безвізу відвідали в основному ті українці, які й без того планували поїздку – свідчить про низьку кількість відмов на кордоні. За три місяці відмову на в’їзд в ЄС отримав тільки 61 українець, а це всього 0,0044% від всіх виїздів в ЄС з біометричними паспортами.

Для того, щоб оцінити реальний ефект від безвізу – потрібно дивитися на питому вагу кількості виїздів в Європу в загальній кількості міжнародних виїздів українців за два аналогічних періоди 2016 і 2017 року.

Так, з 11 червня по 11 вересня 2016 року в країни ЄС виїхало 4,3 млн українців, що становить 56% всіх виїздів закордон. Якщо ж візьмемо аналогічний – вже безвізовий – період 2017 року, то кількість тих, хто виїхав в ЄС в загальній масі виїздів в усі країни світу… зменшилася, склавши 55%. І тут ми натрапляємо на дуже несподіваний висновок: реальний ефект від безвізового режиму поки не помітний.

У чому ж причина такого слабкого ефекту? По-перше, низькі доходи українців. За даними дослідження КМІС, перед початком відпускного сезону тільки 3% українців планували поїхати відпочивати за кордон, з них в країни ЄС – менше 2%. А майже 60% наших співгромадян взагалі не мали можливості куди-небудь поїхати відпочивати, навіть в межах України.

По-друге, відбувся колапс на поліграфкомбінаті “Україна”, який не впорався з ажіотажем замовлень на виготовлення біометричних паспортів – при замовленні майже в 1,5 млн паспортів, в період безвізу надрукували близько 1 млн.

До речі, за три місяці дії безвізу 68% українців, що відвідали територію ЄС, а це 2,8 млн осіб, здійснили виїзд саме в Польщу. Хоча з огляду на, що більше 60% громадян виїжджали саме автомобільним або автобусним транспортом, очевидно, що Польща виступає так званим “перевалочним пунктом” і не є кінцевим пунктом призначення. Це припущення підтверджує той факт, що Чехію, яка теж є привабливою країною як для туристів, так і трудових мігрантів, відвідало за цей період всього 22 тис. українців. Це майже в 130 разів менше, ніж офіційно виїхало до Польщі.

Тобто, перші три місяці безвізу пройшли без особливого реального збільшення виїзних потоків українців до країн ЄС. Але, в цілому, динаміку потрібно дивитися за підсумками як мінімум року дії безвізу. І мої прогнози такі: коли українці, які хотіли нелегально працевлаштуватися під виглядом “туристів”, отримають довгоочікувані біометричні паспорти (а це виявилося нелегко) – нас чекає чергова хвиля трудової міграції.

Нагадаю, безвізовий режим застосовується тільки для поїздок з туристичною метою. Але тут черговий парадокс: такі туристично привабливі країни як Італія, Франція, Іспанія, Греція, Хорватія за період безвізу, в сезон відпусток, офіційно відвідало всього 3,9% тих, хто виїхав. Висновки напрошуються самі…

І, перш за все, це буде відтік найбільш працездатного населення, дефіцитних робітничих кадрів і талановитої молоді. За найсвіжішими даними дослідження Центру Разумкова, кожен четвертий українець хотів би емігрувати в країни ЄС.

Ці процеси ще більше погіршують демографічну кризу в Україні і призводять до негативної диспропорції населення. Основні трудові мігранти – молоді люди 25-35 років. У країні залишаються пенсіонери та безробітні, які самі потребують виплат з бюджету. Все це призводить до дефіциту Пенсійного фонду і зниження інвестиційної привабливості України.

Тільки за 2016 рік Польща видала українцям 1,2 млн дозволів на тимчасове працевлаштування. Користь від того, що нібито українець, працюючи закордоном, буде відправляти гроші на батьківщину – сумнівна. Так як більшість молодих людей, які виїжджають, – ще не обзавелися власною сім’єю і дітьми, тому планують будь-якими шляхами залишитися в Євросоюзі і створити сім’ю вже там.

Нівелювати дефіцит кваліфікованих кадрів з країни можна тільки створенням сприятливих умов для ведення бізнесу в Україні. Адже, коли витратна частина підприємця буде зменшена за рахунок скорочення податків і хабарів чиновникам, він зможе запропонувати конкурентну, в порівнянні з тією ж Польщею, зарплату своїм співробітникам. Ось тоді припиниться масовий відтік людського капіталу.

Оригінал

Анна Романова
object(WP_Term)#13026 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13027 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті