Яким має бути Бюджет-2019: пріоритет освіті та медицині, справедлива приватизація, повернення децентралізації

В Україні вже найближчого тижня розпочнеться новий бюджетний процес – до 15 вересня уряд має подати на розгляд парламенту проект бюджету на наступний рік.

Роман Семенуха називає основні пункти, що мають бути у наступному бюджеті, і які треба пильнувати.

1.Прозора приватизація.

Цього року уряд вкотре провалює план приватизації – із 21 млрд, запланованого на рік, за півроку отримали близько 50 млн.

Приватизація – 2019 повинна стати ефективною: замість продажу прибуткових та стратегічних підприємств мають бути продані збиткові, фінансування яких є тягарем для бюджету.

2. Збереження децентралізації.

Ключова реформа, яка дала поштовх розвитку міст, має бути збережена, а помилки бюджетів минулих років, що призвели до її невиправданого скорочення, виправлені.

5% акцизного податку на паливно – мастильні матеріали мають спрямовуватись у місцеві бюджети, а оплата житлово – комунальних послуг закладів освіти та медицини мають, як і на початку децентралізації, фінансуватися із центрального бюджету.  

3. Здоров’я громадян – пріоритет.

Забезпечення у повному обсязі фінансування медичної субвенції, екстреної медичної допомоги.

За перше півріччя 2018- го року медична субвенція недофінансована на 500 мільйонів гривень. Субвенція на розвиток охорони здоров’я у сільській місцевості (передбачено 625 млн гривень) лишається тільки на папері.

Грошей на медицину в казні немає, водночас витрати на ГПУ, МВС, СБУ, які цього року відчутно зросли, фінансуються вчасно.

Такий несправедливий розподіл витрат наступного року неприпустимий. 

4. Забезпечення достатнього фінансування освітньої сфери: підвищення зарплати молодим педагогам, зміна системи держзамовлень відповідно до потреб ринку та держави.

Через низьку зарплатню робота вчителя з катастрофічною швидкістю втрачає пріоритет серед абітурієнтів. Не в пріоритеті педагоги і для самої держави:  з бюджету на всю країну буде профінансовано всього 320 місць майбутніх вчителів хімії та фізики. Буквально це означає, що за п’ять років у школах не буде фахівців, що навчатимуть дітей. 

5. Повноцінне молодіжне кредитування як можливість повернути молодь в Україну та стримати тих, хто планує виїхати.

Фінансова підтримка молодіжного будівництва (компенсація відсотків та підтримка фонду сприяння молодіжному будівництву) цього року – мізерні 42 мільйони гривень.

Аби молодь лишалася в країні, ця цифра має бути не меншою, аніж 3 млрд, а правила отримання кредитів – спрощені.

6. Справедливі пенсії та субсидії.

Замість ручного перерахунку пенсій військовослужбовців – якісний закон, замість голки субсидіювання та несправедливого скорочення кількості отримувачів – монетизація та створення єдиного реєстру отримувачів соціальних послуг. Наступним кроком має стати запровадження пенсійного накопичення, що вирішить проблеми майбутніх пенсіонерів.

Є ризики, що наступний бюджет стане черговим «бюджетом проїдання», зволікання із ключовими реформами та марнотратства коштів платників податків у рік проведення президентських та парламентських виборів. 

Цього не можна допустити, адже бюджет – це не просто фінансовий план життя країни на рік. Бюджет визначає стратегію і план розвитку економіки  та соціальної політики держави. 

 

 

Роман Семенуха
object(WP_Term)#12923 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12924 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті