Яким має бути Бюджет-2019: пріоритет освіті та медицині, справедлива приватизація, повернення децентралізації
В Україні вже найближчого тижня розпочнеться новий бюджетний процес – до 15 вересня уряд має подати на розгляд парламенту проект бюджету на наступний рік.
Роман Семенуха називає основні пункти, що мають бути у наступному бюджеті, і які треба пильнувати.
1.Прозора приватизація.
Цього року уряд вкотре провалює план приватизації – із 21 млрд, запланованого на рік, за півроку отримали близько 50 млн.
Приватизація – 2019 повинна стати ефективною: замість продажу прибуткових та стратегічних підприємств мають бути продані збиткові, фінансування яких є тягарем для бюджету.
2. Збереження децентралізації.
Ключова реформа, яка дала поштовх розвитку міст, має бути збережена, а помилки бюджетів минулих років, що призвели до її невиправданого скорочення, виправлені.
5% акцизного податку на паливно – мастильні матеріали мають спрямовуватись у місцеві бюджети, а оплата житлово – комунальних послуг закладів освіти та медицини мають, як і на початку децентралізації, фінансуватися із центрального бюджету.
3. Здоров’я громадян – пріоритет.
Забезпечення у повному обсязі фінансування медичної субвенції, екстреної медичної допомоги.
За перше півріччя 2018- го року медична субвенція недофінансована на 500 мільйонів гривень. Субвенція на розвиток охорони здоров’я у сільській місцевості (передбачено 625 млн гривень) лишається тільки на папері.
Грошей на медицину в казні немає, водночас витрати на ГПУ, МВС, СБУ, які цього року відчутно зросли, фінансуються вчасно.
Такий несправедливий розподіл витрат наступного року неприпустимий.
4. Забезпечення достатнього фінансування освітньої сфери: підвищення зарплати молодим педагогам, зміна системи держзамовлень відповідно до потреб ринку та держави.
Через низьку зарплатню робота вчителя з катастрофічною швидкістю втрачає пріоритет серед абітурієнтів. Не в пріоритеті педагоги і для самої держави: з бюджету на всю країну буде профінансовано всього 320 місць майбутніх вчителів хімії та фізики. Буквально це означає, що за п’ять років у школах не буде фахівців, що навчатимуть дітей.
5. Повноцінне молодіжне кредитування як можливість повернути молодь в Україну та стримати тих, хто планує виїхати.
Фінансова підтримка молодіжного будівництва (компенсація відсотків та підтримка фонду сприяння молодіжному будівництву) цього року – мізерні 42 мільйони гривень.
Аби молодь лишалася в країні, ця цифра має бути не меншою, аніж 3 млрд, а правила отримання кредитів – спрощені.
6. Справедливі пенсії та субсидії.
Замість ручного перерахунку пенсій військовослужбовців – якісний закон, замість голки субсидіювання та несправедливого скорочення кількості отримувачів – монетизація та створення єдиного реєстру отримувачів соціальних послуг. Наступним кроком має стати запровадження пенсійного накопичення, що вирішить проблеми майбутніх пенсіонерів.
Є ризики, що наступний бюджет стане черговим «бюджетом проїдання», зволікання із ключовими реформами та марнотратства коштів платників податків у рік проведення президентських та парламентських виборів.
Цього не можна допустити, адже бюджет – це не просто фінансовий план життя країни на рік. Бюджет визначає стратегію і план розвитку економіки та соціальної політики держави.