Як знизити ціни на ліки в аптеках?

Яким чином формуються ціни на лікарські засоби і чому ліки продовжують дорожчати? Про це 29 травня за круглим столом вели мову представники фармацевтичної галузі, виробники ліків, народні депутати та урядовці із МОЗу.

Власники аптечних мереж навіть економічну кризу в країні не відчули, бо гроші до них течуть рікою. Виробники лікарських засобів активно рекламують за шалені бюджети лікарські засоби на телебаченні. По суті, телевізор перетворився на лікарню.

Заробляють усі учасники процесу, але за чий рахунок? Звісно, споживача. Українці зараз платять аптекам набагато більше, ніж мали б і могли б, якби державна політика щодо цін на ліки була розумнішою. Фактично люди віддають останнє, тому що хтось просто хоче ставати багатшим та знайшов спосіб монополізувати доступ до аптечної мережі.

Що робити, аби змінити це? (короткі висновки із засідання):

  • Запровадити в Україні досвід зарубіжних країн, де виробники ліків 1-2 рази на рік декларують вартість препаратів. Люди мають розуміти, скільки реально коштує препарат і скільки становить націнка на нього в аптеці.
  • Вказувати у рецептах не торгові назви препаратів, а діючу речовину. Зараз людей часто змушують купувати конкретний бренд, а це у більшості випадків гарантована переплата.
  • Обмежити рекламу ліків на телебаченні і запровадити штрафні санкції за порушення. Наразі приблизно 7 із 10 хворих займаються самолікуванням, вдаються до «Google-терапії». У цьому антирейтингу ми перші серед країн Європи. Причому, самолікування часто неефективне, не кажучи вже про переплати, які робить людина, ошукана рекламою.
  • Рецептурні ліки мають відпускатися за рецептом. Звучить просто, але спонукати людей відмовитись від самолікування вкрай важко. Ось чому має запроваджуватися відшкодування вартості якомога більшої кількості препаратів за рецептами для лікування широкого переліку захворювань. Має стати правилом, що піти до лікаря – це вигідно.
  • Держава повинна забезпечити безперешкодний доступ до ліків пацієнтам стаціонарів.
  • Дозволити керувати аптеками тільки фармацевтам. Люди мають розуміти, хто продає їм ліки.
  • Ліквідувати маркетингові угоди, якими прикривають плату за розміщення препаратів в аптечних мережах. Такі угоди суттєво збільшують ціну препаратів.
  • Створити Агенцію з оцінки медичних технологій та інформувати людей про принципи доказової медицини.
Ірина Сисоєнко
object(WP_Term)#12936 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12937 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті