Як усунути дуалізм влади і зробити її відповідальною перед людьми, – Оксана Сироїд

Конституція 1996 року заклала дуалізм виконавчої влади – є Президент і Прем’єр-міністр, які мають виконавчу владу. До 2004 року Президент мав супер повноваження, вказував Прем’єру що робити і не ніс ніякої відповідальності за ці рішення. У 2004 році Конституцію змінили, парламент отримав повноваження контролювати уряд, але повноваження Президента у виконавчій владі не забрали. Тому, якщо Президент є сильнішою особистістю, як, наприклад, Янукович чи Порошенко, він повністю контролює уряд і фактично узурпує владу, а якщо слабший, як Ющенко – постійні конфлікти між Президентом і Прем’єром і політична криза.

Для того, аби усунути цей дуалізм, Україна має стати повноцінною парламентською республікою – усунути Президента від виконавчої влади, яку повністю віддати уряду на чолі з Прем’єром, водночас розширити парламентський контроль над урядом.

Віце-спікер Верховної Ради Оксани Сироїд розповідає: «Парламентська форма усуває існуючий зараз дуалізм влади. Але вже зараз Президент залишається Главою держави, відповідальним за зовнішню політику, Верховним головнокомандувачем.

Виконавча влада – в руках Прем’єр-міністра, який має бути призначений як переможець на парламентських виборах». Але для цього потрібно вносити зміни до Конституції.

Кажучи детальніше про нинішні повноваження Президента, політик наголошує:

«Президент контролює половину виконавчої влади і половину грошей в Україні та при цьому нікому не звітує». Власне, саме це робить цю посаду дуже бажаною та привабливою для тих, хто хоче збагатитися за рахунок держави, і неймовірно важливою для олігархів. У цих умовах треба обмежити владу Президента та зробити її менш привабливою. Для цього Верховна Рада має підтримати розроблений «Самопоміччю» проект закону «Про Президента України». У документі передбачено, зокрема, що Глава держави не зможе неконституційно призначати склад НКРЕКП* і інших регуляторів, очільників СБУ в областях. Крім того, там виписано, що Президент не зможе створювати жодних ДУСів** чи інших органів управління та зможе призначати чи звільняти будь-кого у виконавчій владі лише за поданням або за згодою Прем’єр-міністра.

Що стосується уряду, то, за словами Оксани Сироїд, необхідно змінити підходи до контролю його діяльності. Так, нині у парламенті є дуже слабкі інструменти контролю за виконавчою владою. Їх необхідно посилити, наприклад, шляхом деталізації бюджету. Це дозволить мінімізувати корупцію. Віце-спікер констатує: «Прозорий бюджет – це один з найефективніших інструментів контролю парламенту за урядом. Якщо бюджет буде деталізований, розподіляти його в ручному режимі буде неможливо, бо буде розписано кожну копійку».

Чи будуть запропоновані зміни якісно втілені в життя чи ігноруватимуться владою, залежить від українців, які за декілька тижнів обиратимуть Президента, а восени – новий склад Верховної Ради. Оксана Сироїд підсумовує: «Ми усі разом повинні вчитися бути відповідальними під час вибору. Поки люди не зрозуміють, що якість їхнього життя залежить від того, за кого вони в урну кинули бюлетень, ми й будемо мучитися».

* Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП)
** Мова йде про Державне управління справами при Президенті України

Оксана Сироїд
object(WP_Term)#12921 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини