Як клімат на Донбасі залежить від погоди в Мюнхені

16-18 лютого відбувається Мюнхенська конференція з безпеки. Та сама, під час якої Президент у 2015 році демонстрував світовій спільноті російські паспорти як докази присутності РФ на Донбасі. Цього року я відвідую її з офіційним відрядженням, щоправда, без сувенірів від російських військових.

Чого очікувати від цього форуму і що він може принести Україні? Навряд чи ми зможемо мотивувати міжнародних партнерів підтримувати нас активніше, продемонструвавши чергову порцію російських паспортів чи навіть уламки снарядів “Граду”.

Насправді 2017 рік приніс світу нові виклики, поруч з якими війна в Україні не видається багатьом такою страшною. У звіті, підготовленому спеціально до цієї конференції, окремі розділи присвячені розкольницьким настроям в ЄС, переорієнтації зовнішньої політики США, гуманітарним проблемам Африки, війні у Сирії активізації Китаю у зовнішній політиці, питанням екології та кібербезпеки. Війна в Україні побіжно згадується у двох розділах: Russia: Bearly Strong? та Central and Eastern Europe: In or Out?

У першому – війна, розв’язана Росією проти України, розглядається як акція Росії, спрямована на внутрішнього споживача. І акція в дечому успішна. В документі висловлена теза, що завдяки тому, що через війну Росія успішно чинить перепони на шляху євроатлантичної інтеграції України, росіяни більш схильні вважати РФ “значою силою” на міжнародній арені; втім, таке “посилення” вже не сприймається громадянами позитивно. У 2017 на 20% менше громадян схвально ставились до політики Путіна по відношенню до України порівняно із 2015.

Розділ, який стосується проблем Центрально-Східної Європи, визначає війну в Україні як “камінь спотикання” у відносинах НАТО і Росії. Тобто, як важливий, але лише аспект відносин НАТО і РФ, а не як окрема проблема, яка потребує врегулювання як така.

Про війну в Україні пам’ятють – але вона серед проблем другої черги. І це не може не викликати певного занепокоєння. Найбільшим викликом для нас, як це не банально, може стати те, що Захід буде вирішувати питання “де-ескалації” відносин з РФ за рахунок інтересів України.

В Мюнхені відбудеться обід за участі Курта Волкера і, вочевидь, говорити він буде про війну на Донбасі. Для України надзвичайно важливо, як у США бачать варіанти вирішення проблеми у контексті глобальних небезпек. Чи готові вони будуть піти на певний компроміс із Кремлем, “трохи занедбавши” інтереси України і дозволивши Путіну зберегти образ мачо-переможця всередині країни? І хоча наразі подібний компроміс не видається найімовірнішим варіантом, перемовини про миротворчий контингент ООН на Донбасі наштовхують на подібні припущення. Адже на це потрібна буде згода Росії як постійного члена Радбезу.

Так чи інакше, вкотре доводиться констатувати: мир в Україні і реінтеграція окупованих територій залежать від взаємодії визначних акторів міжнародної політики. Тому нам, з одного боку, необхідно використовувати всі можливі міжнародні майданчики, щоб бити у дзвони на весь світ: війна в Україні загрожує міжнародній безпеці, її продовження чи заморозка конфлікту дозволять РФ створити черговий осередок нестабільності у Європі, і допустити цього не можна; а з іншого – продовжувати будувати і зміцнювати власну армію.

Звернемось до класика: як писав Макіавелі, “мудрі правителі завжди воліли мати справу з власним військом. Краще, вважали вони, програти зі своїми, ніж виграти з чужими, бо не істинна та перемога, яка здобута чужою зброєю”.

 
Вікторія Войціцька
object(WP_Term)#13150 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13151 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті