Визначні події для енергетики на Южноукраїнській АЕС

Цими днями на Южноукраїнській АЕС відбуваються визначні для вітчизняної енергетики події. Третій енергоблок ЮАЕС з 16 липня вперше в історії перейшов на роботу виключно на паливних збірках Американської компанії Westinghouse.

Нагадаю, американське паливо почало використовуватися на наших АЕС з 2000-х. Попередні роки атомники завантажували збірки Westinghouse і російські ТВЕЛи у комбінованому режимі – одночасно в реакторі працювало паливо обох виробників. Сьогодні Україна зробила перший крок для створення абсолютно нової ситуації на стратегічному ринку ядерного палива – відтепер всі розуміють, що «у випадку чого» ми зможемо відмовитися від послуг росіян, коли у цьому виникне необхідність. Так формується енергетична незалежність.

Тепер про сам Южноукраїнський енергокомплекс. Він унікальний не лише тим, що першим серед українських генеруючих підприємств почав експлуатувати американське ядерне паливо. Насправді біля Южноукраїнська у нас не одна, а три електростанції – атомна, гідроакумулююча і гідроелектростанція. Враховуючи, безперервність процесу атомної генерації (мережа отримує однакову потужність в незалежності від рівня споживання електроенергії) ефективним рішенням є акумулювати енергію, яка не споживається, наприклад, уночі. Це і є завдання Ташликської ГАЕС встановленою потужністю 160 МВт.

Що стосується безпосередньо Южноукраїнської атомної станції, то це також унікальний об’єкт. Саме на ЮАЕС вперше почалася дослідна експлуатація палива Westinghouse. Починаючи з перших 6 збірок у 2005 році, проводячи титанічну роботу по адаптації нового палива для використання на українських потужностях, наші атомники поступово довели кількість збірок в реакторі до максимуму. І сьогодні в активній зоні третього енергоблоку ЮАЕС одночасно в роботі 163 американських ТВЕЛи.

Загальний строк впровадження проекту з диверсифікації джерела постачання ядерного палива склав 20 років. Перші переговори з американцями щодо можливості використання їхніх технологій розпочалися у далекому 1998. Це величезна заслуга наших атомників, що ці роки не минули даремно і таке складне завдання у такій супер-консервативній сфері як атомна генерація блискуче виконане.

До речі, самі атомники, інженери Южноукраїнської АЕС, дуже хвалять паливо Westinghouse. Кажуть, що рівень забруднення технологічної води, яка оточує активну зону реактора, з американськими збірками набагато менший, аніж рівень під час використання російського палива. І, що найважливіше, рівень сумарної дози, що впливає на працівників АЕС при використанні ТВЕЛів Westinghouse, приблизно удвічі менший, аніж аналогічний показник при використанні російського палива. Тож американський атом для нас не лише стратегічно важливий, а ще і безпечніший.

Наша ядерна енергетика – предмет нашої гордості і запорука нашої незалежності. А тепер – ще і сфера, де наші справжні друзі і партнери при необхідності зможуть з часом повністю підстрахувати ризики, які завжди існуватимуть, поки ми вимушено працюємо з росіянами. Тому дякую команді Енергоатому за класну роботу. Горда знайомством з цими людьми . Вважаю і вважатиму підтримку української атомної енергетики найважливішим пріоритетом державної енергетичної політики.

Вікторія Войціцька
object(WP_Term)#13150 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13151 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті