Вихід з боргового рабства для українців є!

Сьогодні очікує розгляду у парламенті проект закону, який допоможе тисячам українців вибратись із боргової ями. Законопроект «Про реструктуризацію боргів фізичної особи або визнання її банкрутом», підготовлений на основі аналізу кращих практик інституту банкрутства у світі із врахуванням українських реалій. Серед його ініціаторів – нардепи фракції «Об’єднання «Самопоміч».

Про те, яку користь принесе ухвалення цього закону багатьом українцям, які з різних причин не в стані обслуговувати свої борги, розповів нардеп «Об’єднання «Самопоміч», член парламентського Комітету з питань правової політики та правосуддя Руслан Сидорович.

Одна із серйозних структурних проблем в Україні – це заборгованість фізичних осіб. Явище насправді не унікальне, однак в Україні ця проблема особливо актуальна, зважаючи на економічну кризу. Причому, валютні позичальники є яскравим прикладом цієї проблематики, але не вони єдині потрапили в боргову халепу.

Насправді це стосується великої кількості наших громадян. Хтось не в стані обслуговувати свої борги через втрату роботи, хтось втратив здоров’я і не здатен займатись діяльністю, яка приносить доходи. Подекуди фермер чи дрібний підприємець, який взяв відносно невеликий кредит, не в змозі його обслуговувати. А банки обдирають такого громадянина до нитки. Разом з тим, реструктурувавши борги та грамотно використавши ті активи, якими він володіє, підприємець зміг би віддати заборговане і залишитися з майном, надалі бути серед тих людей, які не сидять на шиї у держави, а навпаки, її годують.

По-перше, завдяки цьому законопроекту створюється механізм, коли навіть за умови заперечень кредитора план реструктуризації може бути затверджений судом. Фактично ми створюємо інститут захисту фізичної особи від кредитора.

Якщо людина бачитиме, що вона не в стані оплатити ті борги, які в неї є, але вона володіє певним активом, за рахунок якого здатна реструктурувати і віддавати цей борг поступово, вона може самостійно звернутися до суду з вимогою відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, одночасно подавши план реструктуризації боргів. Причому, якщо такий план судом не затверджується, справу не продовжують слухати, а закривають. Тобто, фізичній особі гарантується, що якщо бажаний для неї варіант розвитку подій не відбудеться, вона щонайменше повернеться туди, звідки починала.

По-друге, ми передбачаємо особливий порядок погашення боргів фізичних осіб – власників єдиного житла. Це здебільшого стосується валютних позичальників, які взяли іпотеку на одну квартиру і внаслідок наявності боргу можуть опинитися на вулиці. Це не тільки економічна, але й соціальна проблема. Тому що в сьогоднішніх умовах породити армію безхатченків – це безвідповідально стосовно громадян і загрожує створенню надзвичайно великої соціальної напруги у суспільстві. Згаданий законопроект цю проблему вирішує: фізична особа отримує інше житло, меншої якості, але не залишається без даху над головою. Тобто, ми забезпечуємо житлом тих громадян, які не здатні обслуговувати свій кредит, але їхні боргові зобов’язання будуть вважатися погашеними.

Аби уникнути зловживань з боку недобросовісних осіб, у проекті закону передбачені певні запобіжники. Так, якщо на близьких і рідних особи, яка може бути визнана неплатоспроможною, записано майна на суму, більшу від суми заборгованості, то інститут банкрутства до такої особи не може бути застосований. Так, ці близькі і рідні не несуть фінансової відповідальності, але таким чином ми боремось із явищем записування майна на братів, сестер, батьків тощо. Інший важливий момент, який теж запобігатиме зловживанню – це можливість кредитора оскаржити укладені боржником договори протягом року до моменту порушення справи про банкрутство. Це також запобігатиме таким випадкам, коли людина буде просто банально ховати своє майно від кредиторів.

У підсумку ухвалення законопроекту дасть можливість громадянам «обнулити» борги, встановить той спосіб захисту фізичних осіб перед кредиторами, яким вони сьогодні, на жаль, не володіють. Дія документа сприятиме оздоровленню фінансової ситуації в державі, зменшить кількість боржників та збільшить кількість людей, які готові дивитись з надією в майбутнє.

Руслан Сидорович
object(WP_Term)#13023 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13024 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті