Вибори в Йорданії: 8 фактів, про які ви не знали

Олена Сотник, представник України у ПАРЄ, побувала з моніторинговою місією на виборах в Йорданії, і розповіла про цікаві факти, які вдалось побачити.

Відкриті списки

Вибори відбулись за відкритими списками — це просто, зрозуміло та доступно. Закон про вибори в Йорданії був змінений всього за 2 місяці до виборів, але це не склало жодних труднощів для виборців. Я не побачила жодної людини, яка б заплуталася в бюлетенях під час голосування.

Йорданські чорнила

Йорданія застосувала унікальний як для України запобіжник повторних голосувань однією людиною. Після того, коли громадянин зробив свій вибір та вкинув бюлетень до скриньки, він повинен був занурити палець лівої руки у чорнила! Чорнила були такими, що зберігаються (не стирались) впродовж 48 годин.

Чорнильний флеш-моб

Ідея з пальцем з пальцем у чорнилі стала не просто запобіжником — багатьох йорданців це повертало в дитинство (хто не мріяв у дитинстві як слід вимазатись чорнилом? :)), змушувало посміхатися багатьох, а ГОЛОВНЕ ПАЛЕЦЬ В ЧОРНИЛІ став найпопулярнішим фотом в соцмережах йорданських користувачів.

Для багатьох молодих людей мотивацією піти проголосувати стало те, що вони не хотіли відставати від своїх одноліток і прагнули зробити таке ж фото як у всіх. Нехай це не дуже серйозна причина, але вона змусила багато пасивних молодих людей піти на вибори.

Демократичні реформи

Страх втрати владу не є виправданням для відкладення реформ та розвитку країни. Так подумав Король Йорданії і дозволив запровадити достатньо прозору та прогресивну систему виборів. Справедливості заради, паралельно він посилив свою повноваження у призначенні Уряду, але з врахуванням зовнішніх та внутрішніх загроз, навіть все це не зіпсувало серйозного кроку на користь розвитку демократії.

Онлайн трансляція підрахунку голосів

Під час підрахунку голосів з усіх дільниць використовувались камери для прямої трансляції. Це не додало організованості в роботі комісій, помилки траплялись, але точно підсилило прозорість та довіру до такого підрахунку результатів голосування.

14333154_1267293533283101_912692679585352283_n

Молодь за бортом політичного життя

Хоч “чорнильний палець ” зіграв свою промоційну роль, але велика частина молоді все ж на вибори не пішла з однієї головної причини — їх представників не було у списках. Це обумовлено двома речами:

— обмеження віку кандидата – мінімальний вік для кандидата 30 років;

— традиційне суспільство у Йорданії не сприймає молодь серйозно, тут цінується вік та досвід.

Хлопчики наліво, дівчата направо

Окреме голосування жінок та чоловіків, помітно різна активність та ставлення до виборів. Цікавий факт , що існує квота 15 зарезервованих місць в парламенті для жінок — це приблизно 10%. Чоловіки вчинили хитро – в кожному списку є жінка, але майже завжди одна. Пройде не пройде, а шанс додаткового місця по квоті не завадить.

Доречі, наймолодший кандидат – саме жінка. 30 років й 6 місяців – познайомилася з нею в штаті Маан. Активна, розумна й досить впевнена в собі.

Свято не спинити, як і агітацію в цій країні

Вона продовжувалася весь день, вкрай незвично для нас: з використанням вантажівок, їздою по вулицях , галасом та використанням дітей для агітації. Поліція жодним чином не реагувала.

Для висновку ще раз переконалася для себе, що кожна країна має свої особливості, в тому числі історичні, які виникли не просто так, а тому грубим накладанням стандартів та практик однієї країни на іншу справжню політичну націю не побудуєш. Це стосується як Йорданії, так і України.

14358746_1267293523283102_3362275636182858619_n

Головне фото: Reuters – Muhammad Hammad, інші – Олена Сотник.

Олена Сотник
object(WP_Term)#13028 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13029 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті