Влада вимикає світло українцям

Неочікуваний, як сніг взимку, навалюється на українського споживача ринок електроенергії.

Закон «Про ринок електричної енергії», ухвалений навесні 2017 року, набирає чинності з 1 січня 2019. Здається, країна мала б бути готова до цього. Але ні. Влада повністю провалила підготовку до запровадження ринку електроенергії.

У наступному місяці водоканали можуть залишитися без електропостачальників. А вулиці українських міст можуть враз стемніти у нічний час.

Адже 4 грудня НКРЕКП під приводом запровадження ринку скасувала диференційовані за часом доби тарифи на електрику для комунальників. У тому числі тарифи, що застосовуються при освітленні міст і сіл.

Якщо мер міста хазяйновитий, він вже давно подбав про облік електроенергії у залежності від часу доби.

Адже вночі електрику можна придбати учетверо дешевше, ніж удень. Витративши гроші громад на спеціальні засоби тризонного обліку, мерія може розраховувати на економію коштів.

Цих коштів потребує будь-яка стаття будь-якого місцевого бюджету України – від зарплат медиків до ремонту дитячих майданчиків.

Однак рішенням від 4 грудня НКРЕКП раптово перерозподілила потік зекономлених коштів на користь обленерго.

Щоб було зрозуміло про які суми йдеться, наведу приклад Надвірної Івано-Франківської області.

Через раптове рішення Регулятора бюджет міста втратить більше 1 мільйона гривень на рік лише через підвищення вартості нічного освітлення! Цей мільйон не отримають садочки, школи і лікарні Надвірної.

В масштабах країни мова, очевидно, йде про цифри на кілька порядків більші. Додаткові гроші підуть на сплату електроенергії.

Замість покращення добробуту своїх міст, українців змушують профінансувати Ахметова через формулу Роттердам+.

Що у цій ситуації робити меріям?

Варіант з вимкненням нічного освітлення навіть не хочеться розглядати. Але боюсь, деякі мерії будуть вимушені піти навіть на цей крок.

Якщо у вашому місті з Нового року вуличні ліхтарі стемніють, пам’ятайте – це «заслуга» НКРЕКП.

Разом з тим, Закон дає можливість комунальникам укласти договори з приватними постачальниками.

Тому моя порада меріям міст – невідкладно розпочати пошук незалежних постачальників електроенергії.

На відміну від обленерго, вони можуть запропонувати тарифи, розмір яких залежить від часу доби.

Вночі знову можна буде платити менше. В Україні понад 200 незалежних постачальників. Провести переговори є з ким.

Зрозуміло, що переговори, тендерна процедура, укладання нових договорів – це час. Це щонайменше 2 – 3 місяці.

З боку НКРЕКП було б логічним надати хоча б такий часовий проміжок споживачам для адаптації до нових умов.

Тому важливим є посилення тиску на НКРЕКП з метою повернення до нічних тарифів.

Прикладом має стати Надвірнянська міська рада, яка 17 грудня ухвалила звернення з вимогою щодо скасування горе-рішення Регулятора.

Скасування або принаймні відтермінування на кілька місяців рішення, що робить біднішими наші міста, має вимагати кожна міська рада.

Якщо кожне українське місто, що постраждало від політики НКРЕКП, звернеться до Президента і, власне, Регулятора з вимогою збереження диференційованого обліку, відмовити буде важко.

Переконана, що сотні таких звернень з усієї України доведуть, що країна не збирається оплачувати чиїсь інтереси зі своєї кишені.

Ми маємо показати владі, що шантаж вимкненим освітленням не пройде. Що українці достатньо грамотні і організовані, щоб протистояти монополізму обленерго і диктату НКРЕКП.

Вікторія Войціцька
object(WP_Term)#12923 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12924 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті