В Україні є чимало молодих, принципових, по-справжньому європейських політиків, — Atlantic Council

Оглядач агентства Bloomberg Леонід Бершидський нещодавно заявив, що “в Україні нелегко знайти молодих, принципових, дійсно європейсько-орієнтованих політиків, але вони існують”.

Насправді, пан Бершидський, це не так вже й складно. У 2017 році ми вже розповідали про багатообіцяючих та перспективних Олену Сотник та Сергія Гусовського, депутата парламенту України та члена Київської міської ради, відповідно. Але є ще багато інших.

Наприклад, познайомтесь з Вікторією Войціцькою, членом парламенту, яка більш ніж відповідає визначенню Бершидського. Войціцька, 43-річна брюнетка в окулярах – людина приємна, але жорстка. Бо по-іншому не можна: вона бореться з українськими олігархами і пережила щонайменше один замах на своє життя.

У 2016 році Войціцька заблокувала три спроби, які дозволили б приватним компаніям розподіляти газові ліцензії та отримувати великі прибутки. Наступного дня після третьої спроби, рано вранці 17 березня 2016 року двоє зловмисників вкинули коктейль Молотова до її будинку. Войціцька, її чоловік і їхній тримісячний син Давид в той час спали. Загавкав їхній пес і розбудив Войціцьку, а вона сама загасила полум’я. Поліція приїхала тільки за півтори години. СБУ розслідувала спробу підпалу, а потім передала справу до Генеральної прокуратури. Звинувачення так і не були висунуті.

Вона не може довести, що її робота в парламенті та замах на її життя пов’язані, але вона не сумнівається, що так і є.

14 червня 2016 року, в той день, коли Вікторія Войціцька влаштовувала слухання щодо формули Роттердам+ (розрахунок, який визначає ціну на електроенергію і який безпосередньо приносить доходи найбагатшому олігарху України Рінату Ахметову), стався ще один інцидент.

Чоловік Вікторії їхав на роботу, коли раптом інше авто умисно врізалось в його автомобіль. Як тільки водій з маскою на обличчі протаранив авто чоловіка Войціцької, зловмисник перестрибнув через загорожу, підбіг до іншої машини, яка чекала на нього, і втік з місця події.

Та й це не зупинило Войціцьку. Цієї зима вона допомагає простим людям, які скаржаться на те, що їх ошукують. Їм стягується плата за газ, який вони не використовували і який їм потім відключили, коли температура впала. В місті Бобровиця, на півночі України, вона втрутилась від імені пенсіонерки, яка відновлювалася після лікування раку молочної залози. Жінка отримала квитанцію на 4000 гривень за газ, який вона не використовувала. Навіть після того, як Войціцька сама прийшла до місцевого офісу Опал Газ з вимогою виправити помилку, подача тепла до оселі жінки почалась тільки через три тижні і після того, як було сплачено чималу суму. Войціцька каже, що сплатила цю суму сама.

Так не мало бути. Та з тих пір, як країна прийняла газову реформу та усунула серйозне джерело корупції, українці платять більше. Це підвищення цін мало на меті відкрити ринок для здорової конкуренції та надати споживачам більший вибір. Натомість “споживачі залишилися в програші” і “без ніякого вибору”, – каже Войціцька. Частина проблеми – газовий олігарх Дмитро Фірташ, який контролює 75 відсотків ринку газу побутового призначення.

Войціцька вважає себе довгостроковим політиком. Вона не боїться апелювати до таких понять як “покірність” та “служба”, і каже, що український політикум не розуміє суть цих концепцій. Та все ж є кілька винятків, і вона вважає себе однією з них. “Є люди, які щиро працюють над побудовою кращої України для наступного покоління, і вони роблять це без тіні марнославства”.

Войціцька ніколи не прагнула бути політиком, але під час Помаранчевої революції, коли вона і її чоловік жили в Бостоні, навчаючись в університетах (вона – в Брандейському, а він – у Гарварді), один з її наставників кинув їй виклик: “Чому ти не йдеш в уряд?”

Їй було лише тридцять з лишнім і вона вважала, що не має достатньо досвіду. Але коли почалася Революція Гідності,  вона знала, що цього разу не може залишатись осторонь. “Я зрозуміла: якщо не я, то хто? Немає нікого, крім мене, і таких людей, як я, які мають взяти на себе відповідальність за нашу країну”, – розповідає вона.

Вона прочитала, що активіст Майдану Єгор Соболєв формував нову команду у складі політичної партії Воля, і пішла на неформальну зустріч, щоб дізнатися більше. Після бесіди з Соболєвим вона почала працювати в обласному осередку Волі, і люди помітили її.

Коли Воля приєдналася до львівської партії Самопоміч напередодні парламентських виборів 2014 року, Войціцька була активним членом партії. Вона була двадцять другим номером у партійному списку, але партії пророкували підтримку на рівні лише 1,5 відсотка (Україна має 5-відсотковий бар’єр для партій для проходження до парламенту), тож здавалося, що Самопомочі не вдасться пройти до парламенту взагалі.

Несподівано партія отримала підтримку в 11 відсотків, що дорівнювало тридцяти трьом мандатам, а Войціцька “раптом” стала парламентарем.

“Ми довго залишались наївними”, – визнає Войціцька. Ми думали, “нарешті, ми розірвемо це порочне коло”. “У перші півтора року після Майдану зміни здавалися важкими, але можливими”, – каже Вікторія.

Спочатку вона мала великі надії на президента Петра Порошенка. Піч час однієї з неформальних зустрічей, які Порошенко любив проводити пізно вночі, ще коли Самопоміч була частиною правлячої коаліції (Самопоміч вийшла з коаліції в лютому 2016 року), Войціцька почала наполегливо просити Порошенка позбутися олігархів шляхом приватизації. Вона розповідала, що Порошенко вислухав її і сказав: “Добре, спробуй переконати інших”. Вона пам’ятає цей момент дуже яскраво. “Це був той момент, коли я зрозуміла, що глибоко в душі він залишається продуктом старої системи”.

Войціцька ж є продуктом нової системи. Мати двох дітей, яка раніше працювала в приватному секторі, вона наполягла в червні 2015 року, що парламент має забезпечити кімнату для дітей, з думкою про їхніх матерів, які займаються державними справами. Раніше ні парламентарям, ані їхнім колегам, чи журналістам, які працюють у Верховній Раді, не вдавалося добитись цього. Та коли група жінок-парламентарів підійшла до тодішнього спікера парламенту Володимира Гройсмана (який сам є батьком трьох дітей) – старій кав’ярні швиденько знайшли нове призначення.

У себе вдома Вікторія та її чоловік Геннадій – відповідальні батьки: вони відкладають свої телефони як тільки проходять додому і зосереджуються на вихованні маленького сина та дочки-підлітка.

Войціцька каже, що їй пощастило: як правило, її день не починається занадто рано, і вона має час для своїх дітей. Тим не менш, вона працює багато. Вона каже, що депутат, який серйозно ставиться до своєї роботи, витрачає від дванадцяти до чотирнадцяти годин на читання законодавства, відвідування зустрічей та на зустрічі із виборцями.

Але Войціцька вважає, що воно того варте. Вона свято вірить, що Україні потрібні нові лідери та правильні рішення. Вона хоче довести, що політики можуть бути іншими. І поки що їй це вдається.

Atlantic Council

object(WP_Term)#12930 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини