Урядове листування: Чому госпітальний округ на Львівщині створили з порушеннями і відмовчуються

Як ділили Львівщину на госпітальні округи всупереч здоровій логіці та ухваленій урядовій постанові, а головне – із цинічним наступом на місцеве самоврядування, – я вже писав у одному з попередніх блогів. Нагадаю лише, що 11 квітня з подачі ЛОДА уряд затвердив ОДИН госпітальний округ на ВСЮ область. Така собі унікальність, бо Львівщина стала єдиним регіоном в Україні, де таке – не побоюсь цього слова – відчудили.

Відтак, як і обіцяв, зробив відповідні запити до ЛОДА, Кабміну та в 5 причетних до формування госпітальних округів міністерств. Хотів почути аргументи урядників, що спонукало їх свідомо порушити свою ж постанову. А отже, зарубати в зародку реформу вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги на Львівщині.

Відповіді (а подекуди їхня відсутність) – ні, не здивували, але пояснили багато чого.

Та про все по черзі.

ПОСАДОВА ТАКТИКА «ПОРУШИТИ І ВІДМОВЧАТИСЯ»

Ще в травні звернувся до Кабміну, а також у МОЗ, Мін’юст, Мінфінансів, Мінрегіонбуд та Мінекономіки. В усіх зверненнях ішлося про те, що хочу отримати обґрунтоване пояснення, чому ж у Львівській області було створено єдиний госпітальний округ всупереч постанові Кабміну від 30 листопада 2016 року, якою затверджено Порядок створення госпітальних округів. А ще – просив надати копії матеріалів, на підставі яких було ухвалено таке «унікальне» рішення.

Наголошу, відповіді не отримав тільки від ЛОДА. Навіть ні пари з вуст про те, що їм, може, треба більше часу на формулювання адекватних аргументів. Це не може не дивувати, адже чимось же мусили посадовці Львівської облдержадміністрації переконувати той самий Кабмін, якщо він зважився суперечити самому собі…

Тепер про Кабмін. Уряд перевів стрілки на ЛОДА і МОЗ.

Гаразд. Я – чоловік упертий. Написав удруге цього місяця – і в ЛОДА, і в Кабмін. Чекаю.
Але до слова, як юрист закони знаю добре. Для тих, хто їх призабув, нагадаю: за законом «Про статус народного депутата» – на депутатське звернення органи державної влади зобов’язані відповісти протягом 10 днів. Інакше – законом передбачено штраф і навіть кримінальну відповідальність. Ну, це якщо говорити стосовно законності такої «тактики».
Мені ця ситуація дуже нагадує звичку однієї тварини – страуса. Голову, звичайно, можна сховати в пісок. Але ж насправді всім очевидно: у такий спосіб нічого не приховати.

Тепер щодо міністерств.

МОЗ – обмежилося такою собі відпискою, що госпітальних округ створили за пропозицією ЛОДА. Капітан Очевидність! Але визнали, що були зауваження від інших зацікавлених сторін, тобто від інших міністерств. А саме – від Мінрегіонбуду, Мінекономіки та Мін’юсту.

Мін’юст – тут визнали: зауваження справді були, але з уточненнями не склалося. Чи не пам’ятають, чи не хочуть сказати.

Мінрегіонбуд і Мінекономіки – в один голос заявили: цей «унікальний» проект треба доопрацювати, бо ж – цитую – «даний склад госпітального округу не відповідає критеріям та процедурі визначення складу, меж і зони обслуговування госпокругу, що унеможливлює дотримання таких принципів, як безпечність та якість меддопомоги та своєчасність доступу до меддопомоги». А точніше йдеться власне про формулу «60 кілометрів – 60 хвилин», тобто «зона обслуговування госпокругу визначається своєчасністю прибуття до багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування, що не повинна перевищувати 60 хв., та повинна бути еквівалентна радіусу зони обслуговування 60 км за умови наявності доріг з твердим покриттям».

А в Міністерстві регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ ще й додали: за порядком створення госпітальних округів авторства того ж Кабміну – «якщо за межами зон обслуговування госпокругів проживає понад 120 тисяч мешканців, то на таких територіях створюється госпітальний округ навколо населеного пункту, де розташована багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування першого рівня, як правило, в центрі такого округу… Запропонована ж редакція проекту не відповідає критеріям та процедурі визначення складу, меж і зони обслуговування госпокругу, оскільки, за даними Служби статистики України, кількість населення Львівської області станом на 1 вересня 2017 року становить 2 530 435 осіб, а площа – 21 833 квадратних кілометрів».

Та хто б зважав? Точно не ЛОДА. Як заявляла керівник медичного відомства області пані Микичак, “вони створюють єдиний медичний простір з оптимальною мережею стаціонарної меддопомоги та ефективним управлінням».

Мешканці Турки чи Старого Самбора, опановуйте майстерність швидкої їзди, бо домчати до Львова ви можете за годину. Принаймні ЛОДА у вас вірить!

Ну і залишився Мінфін – цю урядову установу цікавили насамперед гроші. Тут відповіли: заперечень нема, «оскільки реалізація проекту не потребувала додаткових бюджетних коштів, а також одним із принципів створення госпітального округу є економічна ефективність – забезпечення максимально можливої якості меддопомоги за умови раціонального та ощадливого використання бюджетних коштів». Це що означає, що на побудову і модернізацію лікарень не витрачатимуть бюджетних коштів, обійдуться тим, чим є, «віджатими» львівськими лікарнями?

МОЇ ВИСНОВКИ

1. Мовчання – золото? Панове посадовці, це не та ситуація і не ваш варіант. З однієї причини – не спрацює. Не дамо!

2. Знали й продовжували створювати госпітальний округ на Львівщині з порушенням! Мета виправдовує засоби? Очевидно, що вже провалили процес об’єднання громад в області. Вирішили, підібгавши під себе медицину міста Львова, у такий спосіб – на готовому – створити дієздатний госпітальний округ? Проте тут і сліпому видно: дієздатним він може бути тільки для територій близьких до міста Львова. А для віддалених районів області? Звісно, що ні. Це провал децентралізації медицини на Львівщині.

Ото реформа! Ну просто все для людей!

МОЇ ДІЇ

Я не з тих, хто відступається на півдорозі. Подальша урядова мовчанка змусить звернутися в прокуратуру про перешкоджання діяльності нардепа.

Попри все, хочу адекватної відповіді, побачити обґрунтування, чому, незважаючи на всі зауваження, урядові постанови та логічні висновки, один округ.

Тим часом вже звернувся до всіх потенційних учасників одного госпітального округу на Львівщині (а це міста обласного значення, райради та ОТГ), щоби вони не брали участі у цій авантюрі та не делегували представників до госпітальної ради округу.

Любомир Зубач
object(WP_Term)#12936 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12937 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті