Коаліція разом з колишніми регіоналами провела дембельський акорд, ухваливши в першому читанні законопроект «Про концесії».
«Дійсно, концесії як форма державно – приватного партнерства є дієвим інструментом для залучення іноземних інвестицій та управління державною власністю, – зазначає народний депутат Роман Семенуха. – В Європі через концесію реалізовані такі проекти, як тунель під Ла-Маншем, Ейфелева вежа, національні магістралі в країнах ЄС. Але є й інші, провальні приклади. І чомусь уряд про ці приклади не говорить. Більш того, депутатам досі не пояснили, чому за 20 років Україна так і не стала успішною у реалізації концесійних об’єктів?»
Існують аргументовані сумніви у тому, що цей законопроект зробить концесію ефективнішою. «Уряд пропонує обирати концесіонера шляхом проведення концесійного конкурсу або за результатами прямих переговорів, – говорить Роман Семенуха. – Тобто, нам пропонують позаконкурсну концесію, отже, для своїх? Концесіонерами пропонується вважати лише резидентів або об’єднання підприємств, які є резидентами України. Це суттєво обмежує конкуренцію, гальмує притік іноземних інвестицій.
Законопроект передбачає перелік умов концесійного договору для надання державної підтримки. Але пряме державне фінансування і перекладання інвестиційних ризиків на державу суперечить логіці концесії, яка має залучати приватні кошти до розбудови інфраструктури, а не державні.
Згідно з нормами законопроекту, концесіонер має право передавати державне майно в оренду. Тобто концесіонер матиме вигоду не лише з оренди (на відміну від держави), а також отримає можливість відчуження цього майна? Запроваджуються доплати від держави у разі зменшення доходів концесіонера. Ризик – держава на постійній основі утримує пул концесіонерів, які не мають стимулу розвивати об’єкт».
Якщо на цих умовах уряд передасть у концесію 359 об’єктів державної власності (це дороги, аеропорти, лісові господарства), є сумніви не лише у тому, чи будуть вони якісно функціонувати, а й у тому, чи існуватимуть вони взагалі.
«Замість того, аби показати проект нового будинку, нам пропонують просто вибити вікна у старому, – підсумовує Роман Семенуха. – Так сьогодні відбувається із концесіями. Україні потрібен комплексний закон про політику і стратегію управління державною власністю, а не окремі точкові і неякісні рішення».