Уряд може зайти на нове коло недомонетизації субсидій

Уряд може зайти на нове коло недомонетизації субсидій. Це неприпустимо. Люди мають отримувати субсидії безпосередньо живими коштами.

Сьогодні Кабмін може затвердити рішення про монетизацію субсидій. Нібито про справжню монетизацію, а не той невдалий схематоз, що було ухвалено у грудні. (Нагадаю, тоді уряд Гройсмана надав право Ощадбанку безконтрольно перераховувати субсидії людей постачальникам послуг – в першу чергу монопольним облгазам, обленерго і т.д.).

Дуже хочеться сподіватися, що мова буде йти про повноцінну сучасну систему виплати коштів на руки людям, а не про тимчасовий експеримент терміном на три місяці. Тобто якраз на період передвиборчої кампанії.

Навіщо потрібна повноцінна монетизація, тобто виплата коштів субсидій людям, а не посередникам?

По-перше, кошти в руках людей викликають бажання їх економити. Щороку в Україні можна зберегти мільярди кубів газу (який ми імпортуємо!), мільйони КВт*г електроенергії, тисячі гігакалорій тепла. Економити буде мотивований споживач, бо знатиме, що всі зекономлені ним кошти не осядуть в кишенях монополій, а залишаться в сімейному бюджеті.

По-друге, кошти, якими розпоряджається безпосередньо споживач, – це запорука якісної і своєчасно наданої комунальної послуги. Постачальник тепла, води, газу, який зацікавлений в отримані коштів від споживача, а не посередника, має значний додатковий стимул дотримуватися стандартів надання послуг. Тільки тоді гаряча вода буде справді гарячою, а не теплою. Теплоносій грітиме квартиру, а не підвал багатоповерхівки. Вода буде текти з крану, а не по тротуарах.

Якщо ж кошти субсидій на рахунок комунальників сплачує Казначейство або банк, мотивації надавати якісну послугу стає менше. Зате більше стає бажання монополіста корумпувати Казначейство або банк, щоб отримати кошти субсидій за неякісно надані послуги або за завищеними рахунками.

До речі, субсидії в руках людей – це ще і крок вперед до безпроблемної заміни споживачем монополістів, що належать олігархам, на альтернативних постачальників. Адже вже сьогодні ми можемо відмовитись від послуг облгаззбутів і обрати іншого газопостачальника. А за якийсь час так само зможемо замінити колишні обленерго. Клієнт з грошима, як відомо, голосує грошима. От і проголосуємо за кращий сервіс і нижчу ціну.

Тож виплата субсидій коштами кожному субсидіанту – це правильний шлях. Проте чому дехто хоче, щоб він тривав лише кілька місяців?

Ви не довіряєте людям? Даремно. Розрахунки побутових споживачів дуже високі, майже стовідсоткові. Принаймні затримки виплат субсидій з бюджету завжди була для комунальників більшою проблемою, ніж заборгованість споживачів.

Ви не впевнені, що субсидії потраплять до тих, кому вони дійсно потрібні? Так швидше верифікуйте базу. А то скільки років вже тривають розмови про це, а проблема і досі у стадії вирішення.

Вкотре наголошуємо – тільки 100%-ва виплата живими коштами безпосередньо людям зробить систему субсидій справді ефективною. Все інше від лукавого. Тому ніяких схематозів і тимчасових експериментів.

Гроші субсидій – в гаманці громадян!

Вікторія Войціцька
object(WP_Term)#12923 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12924 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті