«Україна отримала лібералізацію валютного ринку», – Олег Лаврик

21 червня Верховна Рада України ухвалила один з найважливіших законопроектів у банківській сфері – закон про валюту.

Як зазначає народний депутат фракції «Об’єднання «Самопоміч» Олег Лаврик, чинна  в Україні модель валютного контролю за зовнішньоекономічними операціями та розрахунками в іноземній валюті є однією з найжорстокіших у світі. Суворі обмеження у вигляді встановлення граничних строків розрахунків в іноземній валюті та вимог щодо обов’язкового продажу валютної виручки перетворилися на найбільшу адміністративну перешкоду і гальмо для реалізації експортного потенціалу та інтернаціоналізації українського бізнесу (виходу і просування вітчизняної продукції на зовнішніх ринках, налагодження ділових відносин з іноземними контрагентами).

За даними НБУ, виконання норм валютного регулювання коштує українському бізнесу 500-600 млн гривень щорічно. Чинна система завдає шкоди  бізнесу на суму 9,5 млрд гривень на рік у вигляді недоотриманих доходів.

Ухвалений законопроект впроваджує нову ліберальну систему валютного контролю, яка передбачає вільне здійснення валютних операцій на основі принципу «дозволено все, що не заборонено». Це і проведення валютних операцій без обмежень, і скасування індивідуальних ліцензій для фізичних осіб на валютні операції, і можливість відкриття рахунків за кордоном тощо.

Національний банк України відтепер матиме право впроваджувати заходи захисту (певні обмеження), але на термін до 6 місяців та виключно в разі наявності ознак нестійкого фінансового стану банківської системи або погіршення стану платіжного балансу України. Більш того, НБУ повинен звітувати про ефективність заходу захисту в разі його запровадження.

Представники «Об’єднання «Самопоміч» взяли активну участь у доопрацюванні законопроекту до другого читання. Незважаючи на те, що за основу був взятий президентський законопроект, більшість положень закону взяті з альтернативного, пропонованого представниками «Самопомочі», який є більш передбачуваним та деталізованим.

Надзвичайно важливим є врахування пропозиції депутатів фракції «Самопоміч» про зобов’язання Кабміну разом НБУ протягом 6 місяців внести на розгляд парламенту законопроект про міжнародну співпрацю України в галузі оподаткування. Цей документ визначатиме, зокрема:

  • правила оподаткування контрольованих іноземних компаній;
  • правила звітності для міжнародних компаній;
  • правила щодо обмеження витрат на фінансові операції з пов’язаними особами;
  • заходи щодо запобігання зловживанням у зв’язку із застосуванням договорів про уникнення подвійного оподаткування;
  • впровадження міжнародних стандартів для автоматичного обміну фінансовою інформацією.

«Закон про валюту та майбутній законопроект є взаємодоповнюючими та  унеможливлять виведення капіталу при ліберальній системі валютного регулювання.  Все це дає можливість наблизити Україну до міжнародних стандартів фінансового ринку», – наголосив народний депутат Олег Лаврик. – Саме тому наша фракція наполегливо працювала над правками та підтримала цей закон».

object(WP_Term)#12930 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини