У Конституцію намагаються закласти посилення влади президента, – віце-спікер

У тексті проекту змін до Конституції щодо децентралізації, наданому профільній робочій групі, замість децентралізації закладено значне посилення влади президента. Про це на своїй сторінці у Facebook написала віце-спікер Верховної Ради Оксана Сироїд.

 

«Сьогодні членам Конституційної комісії роздали текст проекту змін до Конституції України в частині децентралізації влади. Документ, підготований невідомим “секретаріатом групи”, передбачає суттєву концентрацію повноважень президента», – зазначає вона.

Зокрема, за її словами, передбачається:

1. Надати президентові повноваження достроково припиняти повноваження виборних місцевих органів влади (мерів, міських, районних, обласних рад) з можливістю призначення прямого президентського правління через спеціального уповноваженого терміном на 1 рік.

2. Зберегти стару систему подвійного підпорядкування – представником держави (префектом) на місцях буде особа, яку призначає президент за поданням уряду. Така особа може бути звільнена на розсуд глави держави. Тобто знову створюється система, де уряд працюватиме без «рук», тому що «руки» будуть повністю узалежнені від президента.

3. Надати президенту судову функцію – скасування рішень префектів у випадку порушення ними Конституції чи законів.

Оксана Сироїд наголошує, що Конституція пишеться не на час війни і не на одне покоління. Тому додаткові повноваження президента можуть бути відображені у перехідних положеннях Конституції, а не в її тілі, оскільки мають бути тимчасовими.

«Такі повноваження ми повинні розглядати не крізь призму особи нинішнього глави держави, який, поза сумнівом, потребує нашого максимального єднання та підтримки. Потрібно усвідомлювати, що під такий спокусливий і нічим необмежений обсяг повноважень обов’язково знайдуться нові януковичі, яким для повної узурпації влади навіть напружуватися не доведеться», – пояснює вона.

Також парламентар додала, що цими вихідними голова та секретар Конституційної комісії планують відвідати Венеційську комісію, щоб презентувати там проект змін до Конституції.

«Сподіваюся, те що викликає застереження в українських експертів, не залишиться поза критичною увагою і європейських колег», – наголосила депутат.

object(WP_Term)#13014 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини