Тендер на залучення іноземної компанії до управління митницями має бути прозорим, – «Самопоміч»

У «Самопомочі» заявляють про спротив системи щодо передачі управління ряду українських митниць закордонним компаніям. Про це заявила депутат фракції Об’єднання «Самопоміч», член Комітету з питань податкової та митної політики Тетяна Острікова.

«Відповідно до закону про держзакупівлі, такі послуги іноземних компаній справді мають пройти через процедуру тендерних закупівель. Голова ДФС заявляє про кілька компаній, які хочуть працювати на українській митниці. Однак він не називає ці компанії. Незрозумілими залишаються процедура та критерії їх відбору. Виникає питання, чи не є те, що зараз відбувається в ДФС та Мінфіні з проведенням тендеру, насправді імітацією тендеру, щоб потягти час. ДФС використовує цю норму закону щоб ніби показати, що щось робиться, але результату від цього поки що немає», – констатує вона.

У «Самопомочі» наголошують, що тендер з вибору іноземної компанії для роботи з митницями має бути публічним і прозорим, з формуванням зрозумілих критеріїв відбору, а також з оголошенням всіх пропозицій та назв іноземних компаній.

«Під час обговорення цього питання з керівником уряду прем’єр оголосив про створення робочої групи, яка б мала зайнятися його практичним втіленням у життя. Але депутатів жодного разу не повідомили про засідання групи. А значить, засідання або не відбуваються, або проходять кулуарно, без представників парламенту», – наголошує Острікова.

Депутат зауважує, що у фракції «Самопомочі» напрацювали предметні пропозиції, в якій формі і для яких саме процедур та операцій можуть бути залучені іноземці.

«Ми ретельно вивчили настанови всесвітньої митної організації з цього питання та інші документи. Виробили найбільш оптимальний спосіб залучення іноземців для контролю та моніторингу наших митників, а не для управління митницями та підміни функцій української держави. Напрацювали законопроект про внесення змін в Митний кодекс щодо експерименту, щоб забезпечити іноземцям доступ в зону митного контролю та до відповідних баз даних для їх аналізу», – повідомляє вона.

Також парламентар підкреслила, що уряду не варто забувати, що впровадження такого експерименту неможливе без злагодженої роботи з депутатським корпусом, а зараз така робота відсутня.

Тому у фракції вимагають від ДФС та уряду оприлюднити назви компаній та умови тендерів про передачу управління митниць іноземцям і почати працювати у спільній робочій групі, яка зможе оперативно підготувати нормативну базу для втілення експерименту у життя.

Нагадаємо, після Мукачівських подій у липні депутати «Самопомочі» ініціювали зустріч з прем’єр-міністром, щоб обговорити  шляхи залучення іноземних експертів з всесвітньою репутацією та досвідом розбудови інституційної спроможності митниці до вирішення проблеми корупції і контрабанди.

За результатами обговорень керівник уряду доручив створити робочу групу за участі представників ДФС, урядовців та депутатів.

Голова Державної фіскальної служби Роман Насиров на початку тижня заявив, що бажання управляти українськими митницями виявили вже чотири міжнародні компанії. Проте їх назви не оголошуються.

Тетяна Острікова
object(WP_Term)#13021 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13022 (16) { ["term_id"]=> int(20) ["name"]=> string(14) "Фракція" ["slug"]=> string(7) "faction" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(20) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(1016) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(20) ["category_count"]=> int(1016) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(14) "Фракція" ["category_nicename"]=> string(7) "faction" ["category_parent"]=> int(1) }
Новини