Питання/Відповіді щодо конституційних змін

А тепер для тих, хто справді хоче розібратися в питаннях змін до Конституції
1. У чому є ризик узурпації влади?

Президент отримує повноваження призначати префектів і зупиняти повноваження місцевих рад та мерів. АЛЕ! За зловживання цими повноваженнями президента ніяк не можна притягнути до відповідальності (процедура імпічменту повністю недієва, бо для рішення потрібно аж 360 голосів, це нереально). Коли є повноваження і немає відповідальності – це відкрита дорога до зловживань і, відповідно, до узурпації.

2. У чому ризик для суверенітету?

Особливий статус Донбасу – не особливий статус, а лише «особливе здійснення місцевого самоврядування». Назва значення не має. На цих територіях іде війна, інспірована й підтримувана Росією. Крім того, уже існує закон про «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей», де дозволено створювати «загони народної міліції», де «самоврядування» погоджуватиме призначення суддів і прокурорів. За таких умов узаконення в Конституції «особливого порядку самоврядування» неминуче призведе до легалізації російського війська на території України, яке після цього стане «народною міліцією», «прокурорами», «місцевим самоврядуванням» тощо.

3. У чому ризик для державності?
Коли російське військо стане частиною українського місцевого самоврядування і українських органів правопорядку, судів, Україну не потрібно буде завойовувати зброєю. Кремль візьме під контроль українську державність і знищить її.
Крім того, преференції для одних завжди викликатимуть запитання в інших. Слідом за Донбасом особливого самоврядування можуть попросити й інші. І не факт, що такі «прохання» не будуть підігріті кимось зовні, аби остаточно зруйнувати країну, поділивши її на шматки.

4. Не підтримуючи пропонованих змін, Україна порушує Мінські домовленості і провокує Росію

Україна своїми діями і так довела всьому світові, що вона дотримується Мінських домовленостей. Росія ж, навпаки, показала, що жодні домовленості її не турбують. Потрібно розуміти також, що Мінські домовленості не створюють жодних обов’язків для України: ані юридичних, ані політичних, ані моральних.

Юридично ці домовленості не є міжнародним договором, вони не підписані президентом або прем’єр-міністром, не ратифіковані Верховною Радою. Політично – зі сторони України ці домовленості підписав… Кучма (!), який не є представником української влади. Тому ні для президента, ні для уряду, ні для парламенту ці домовленості нічого не означають. Морально – чому Україна має робити щось, що веде її до загибелі? Припинення вогню немає, нові наступи продовжуються.

Мінські домовленості – це абсолютний міф, який нам хочуть нав’язати замість того, щоб згадати про зобов’язання про непорушність кордонів за Статутом ООН, Гельсінським заключним актом та Будапештським меморандумом.

5. Що далі?

Наразі проголосовано за те, щоб скерувати проект змін до Конституційного суду. Процедура в Конституційному суді буде доволі формальна, тому навряд чи суд матиме суттєві зауваження. Але після висновків КС для ухвалення змін до Конституції буде потрібно 300 голосів у ВР. Сьогоднішнє голосування показало наявність 288. Це означає, що до осені у конституційний процес має включитися все суспільство і переконати парламент не робити чергового кроку назустріч Кремлю.

Також ми маємо за межами Конституції посилювати децентралізацію, передовсім бюджетну. Як це було зроблено у грудні – коли фундамент бюджетної децентралізації заклали у податковий кодекс та інші закони. Ми маємо продовжувати цей шлях. І сподіваємося на вашу підтримку!

object(WP_Term)#13014 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини