Ірина Подоляк про «церкву», як інститут

Оце “голову в пісок” – не про мене. Пост не про “віру”, а про “церкву”, як інститут. (З розмов з проф.Єленським і Андрієм Юрашем)
1. Залежність православних в Україні від МП, яка знаходиться під повним контролем Кремля і проповідує «рускій мір» – офіційну доктрину РПЦ – очевидна загроза і так ослабленій Україні.
2. Для тисяч парафій УПЦ МП їхня залежність від Москви – виклик для совісті. З одного боку вони не можуть підносити ім’я Кирила там, де щойно відспівували солдат, з іншого – у них немає іншої канонічної юрисдикції.
3. Єдиний, хто може вирішити цю дилему – патріарх Константинополя
4. Для того, щоби він міг розглянути цю проблему треба: звернення вірних; звернення влади (православна традиція); державність країни, більшість віруючих якої складають православні.
5. Говорять, що це звернення є втручанням держави. Але ця теза є доволі спекулятивною: звісно, держава не має права втручатися у справи церкви, але з іншого боку держава, згідно з Законом про свободу совісті, зобов’язана сприяти діяльності релігійних організацій. Кожній релігійній організації держава щось робить, щоб сприяти (мусульманам – організація хаджу, іудеям – забезпечення паломництва в Умань, християнам – організація щорічних відзначень дня Святого Володимира і т.д.). Тому звернення щодо вирішення найболючішого питання релігійного життя – це не втручання, а сприяння діяльності найчисельніший релігійній спільноті. Жодна з автокефальних православних церков не була утворена у XIX і XX ст. без ангажування держави до цього процесу: Польська церква – 1924 р., Албанська – 1937, Чехії і Словаччини – 1951, Румунська – 1885, відновлення автокефалії Болгарської та Сербської церков у 20 ст. також не відбулося без залучення держави до цього процесу.
6. Звернення ВР – це свідчення влади, що вона розуміє і дослухається до думки людей. Число тих, хто підтримує утворення помісної церкви та, відповідно, були б раді бачити ухвалення цього звернення, значно перевищує число тих, хто опонує цьому тренду. Було б нелогічно, коли б держава орієнтувалася на меншість, ігноруючи позицію більшості.
7. Прийняття Звернення – це реалізація права найчисельнішої за ідентифікаційними показниками релігійної спільноти досягти очікуваного результату. Опонентів ідеї отримання канонічної автокефалії стає все менше, і вирішення цього питання в майбутньому не звужує прав цієї меншості висловлювати свою позицію і реалізовувати прийнятну для неї схему організації церковного життя, тобто підпорядковуватися Московському Патріархатові. Держава жодним чином не примушує прихильників МП позбавлятися власної ідентичності, але права меншості не можуть стати перешкодою для реалізації прав більшості.
8. Оскільки не було жодних правових перешкод для голосування за це Звернення, його прийняття ВР і можливе потенційне визнання Константинополем об’єднаної помісної церкви – це обмеження впливів в Україні МП. Тобто, ті хто виступають проти Звернення насправді не просто обмежують права інших релігійних спільнот, але й реально закріплюють і пролонгують впливи МП, яка вже давно стала ідеологічним батальйоном Кремля.
9. Держава не може не втручатися в ситуацію, коли під розмови про відокремлення церкви від держави, країна-агресор втручається надактивно
10. Готуємо ще один законопроект, який розширює права релігійних організацій щодо зміни конфесійної юрисдикції

Оригінал

Ірина Подоляк
object(WP_Term)#13026 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13027 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті