У китайського ринку є достатньо коштів, аби зміцнювати українську економіку

Для того, щоби зміцнювати власну економіку, Україні треба шукати нові ринки. Одним з таких майданчиків є туристичний та інвестиційний ринок Китаю. На жаль, поки що Україна недостатньо працює з Піднебесною наддержавою.

2016 року 122 мільйони китайців подорожували світом. До України доїхали лише 20 тисяч

Формально Україна є учасником глобального проекту розбудови нового Шовкового шляху «Один пояс – один шлях», який відкриває багато можливостей щодо інвестицій. Лише вдумайтеся, на потреби країн-учасників проекту, що розвиваються, в найближчі три роки виділять 8,7 мільярда доларів. Загалом до 2030 року у проект Шовкового шляху буде вкладено три трильйони доларів. Цього року КНР додатково спрямує у Фонд проекту ще 14,5 мільярда.

Проте співпрацю України з КНР на сьогодні не можна назвати проактивною. У той час, як весь світ змагається за китайських інвесторів та туристів, Україна наразі системно не працює над цим.

З одного боку, Президент Петро Порошенко висловив Прем’єру КНР Сі Цзіньпіну у Давосі прагнення України брати активну участь у реалізації ініціативи Китаю «Один пояс – один шлях». Але, коли у травні цього року уряд КНР влаштував величезний форум голів усіх держав-учасників «Шовкового шляху», Україна була представлена лише на рівні віце-прем’єр-міністра. З одного боку, це можна пояснити зовнішньополітичним курсом України, спрямованим на євроатлантичну інтеграцію. А також тим, що на цьому форумі був присутній Путін. Але все одно варто якнайскоріше активізувати взаємовідносини з наддержавою для відкриття нових можливостей для українського бізнесу. Адже мова йде про потенційні мільярдні інвестиції та мільйонний туристичний потік.

Наприклад, торік 122 мільйони китайців подорожували світом. При цьому, Україну відвідало всього-навсього трохи більше 20 тисяч китайців. Тобто, менше 0,02% загального зовнішнього потоку китайських туристів. Але ми розуміємо, що навіть 20 тисяч відвідувачів приїхали в Україну не лише з туристичною метою. Виходить, туристів ще менше. Для порівняння, минулого року Україну відвідало понад 4 мільйони громадян Молдови…

Чому так? Справа в тому, що ніхто систематично не працює над збільшенням туристичного потоку з Китаю. При цьому, якщо врахувати, що китайці у подорожах лише торік витратили 260 мільярдів доларів, стає зрозумілим, які кошти українська економіка недоотримує.

Чому китайці не їдуть в Україну?

По-перше, китайці абсолютно нічого не знають про нашу країну. Я це відчула під час зустрічей з найбільшими туроператорами Китаю. Вони навіть не запитували про військовий конфлікт з Росією, бо Україна для них взагалі «сіра пляма», «терра інкогніта». Можливо, щось чули про Чорнобиль, іноді чули, що це колишня частина Радянського Союзу, про китайський фільм «Як гартувалася сталь», який знімали в Україні, чи щось і ще.

Треба врахувати, що інформація, наприклад, про значущі європейські події, які відбувалися в Україні (Євро-2012 чи Євробачення) – часто до Китаю не доходила, бо це інша частина світу зі своєю культурою, власними соціальними мережами. Тому китайцям обов’язково треба дати інформацію про Україну, зацікавити їх. Найефективніше – проводити інформаційні тури для бізнесменів, туроператорів, журналістів. Як це давно роблять інші європейські країни.

Друга причина полягає в тому, що китайцям в Україну важко в’їхати. На сьогодні громадянам Китаю подекуди легше і дешевше відкрити шенгенську візу, аніж українську. Певні кроки щодо полегшення отримання української візи вже зроблено: скорочено термін отримання з 15 робочих днів до 5-ти, плату зменшено зі 125 доларів до 65, тепер візу можна отримати по прильоту в трьох аеропортах України. Але цього недостатньо.

Ми привеземо в Україну найбільших китайських туроператорів

У травні з делегацією потужних українських туроператорів, які хотіли б привозити групи китайських туристів, я рушила до Пекіна та Шанхаю, аби представити український туристичний продукт. Прикметно, що до цього часу на такому системному рівні подібна робота не велася. 2013 року з Китаєм було підписано меморандум щодо прийому туристичних груп, але на цьому робота завершилася. Ми здійснили спробу реанімувати цей меморандум та запропонували цікавий їм туристичний продукт.

Але на цьому справа не завершилася. Уже 12 червня ми привозимо в Україну найбільших туроператорів з Китаю, яким продемонструємо нашу країну. Це буде декілька міст – Одеса, Львів, Рівне, Житомир, Київ – з відвідуванням об’єктів, які цікаві китайському туристу. Мова йде і про промисловий туризм, і про Чорнобиль, і про музеї авіації, військові музеї. Адже китайцям цікаві об’єкти колишнього СРСР, лікувальна галузь, екологія, оскільки в них такої чистої екології немає.

Як привабити туристів з Китаю?

Окрім того, свої пропозиції щодо дій України задля приваблення китайського туриста я надіслала в Міністерство закордонних справ. Мова, зокрема, про розробку спрощеного механізму отримання візи для організованих груп китайських туристів. Китайці подорожують групами, і це дуже цікаво, оскільки залучивши, наприклад, двадцять груп, туроператор має заповнений рейс чи готель.

До речі, п’ятдесят країн світу вже скасували візи для Китаю. Вони розуміють: вигідніше скасувати візи навіть в односторонньому порядку, але при цьому залучати інвестиції в економіку — на сьогодні китайський турист витрачає найбільше серед всіх інших.

В України з Китаєм досі діє візовий режим. Аби отримати українську візу, ще рік тому треба було зібрати купу документів та заплатити 125 доларів. Рік пішов на те, щоб полегшити цей процес, і врешті Кабмін прийняв постанову, згідно з якою, терміни отримання візи зменшились з 15 робочих днів до п’яти, а вартість – до 65 доларів. Крім того, зараз в аеропортах «Бориспіль», «Жуляни» та «Одеса» працює консульський відділ, де громадяни Китаю можуть отримати візу по прильоту. Це додало туристичного потоку, але він все одно занизький.

На моє переконання, потрібно скасувати необхідність отримання української візи тим громадянам КНР, у яких відкрита шенгенська віза. Або як варіант – надати можливість перебувати в Україні до шести діб без оформлення української візи (за умови наявності відкритої шенгенської).

Коли поверталася в Україну, я побачила, що 70% пасажирів літака становили китайці, які летіли через Київ транзитом у Європу. Тобто, вони не виходили з аеропорту у Києві та не зупинялися в Україні через відсутність української візи. У них була відкрита шенгенська віза і вони пересідали на літак до Європи. Коли я поспілкувалася з авіаперевізниками, з’ясувалося, що це типова ситуація, і 70%-80% пролітають через Україну, через що ми втрачаємо гроші.

Якщо ми уже маємо такий потік транзитних китайських туристів, і у них відкрита шенгенська віза, тобто, вони вже пройшли якійсь фільтр і Європа їх пускає, то чому Україна навіть у контексті євроінтеграції не може надати можливість цим людям шість діб перебувати на території України?

Люди матимуть змогу ознайомитися з нашою привабливою країною, і ця інформація потім пошириться через «сарафанне радіо», тобто вони розповідатимуть про Україну, яка «майже Європа, але набагато доступніша».

Також необхідно перекласти китайською мовою онлайн-анкети для оформлення української візи безпосередньо по прильоту до міжнародних аеропортів «Бориспіль», «Київ», «Одеса».

Повернувшись до України після поїздки в Китай, я звернула увагу, як проходив процес оформлення української візи громадянам КНР по прильоту. Утворилася чимала черга із майже двадцяти людей, і кожну візу оформлювали близько півгодини.

На запитання, як можна прискорити цей процес, мені відповіли, що є онлайн-анкети, і якби вони одразу заповнили ці анкети, все було б набагато швидше. Однак на уточнення, чому вони не заповнюють документи онлайн, я почула відповідь: «Тому що там варіант англійською мовою». Треба врахувати, що 70% громадян Китаю не знають англійської.

Якщо ми відкриваємо для себе цю величезну частину планети, треба готувати українських спеціалістів

Крім того, вже зараз необхідно починати працювати з вищими навчальними закладами, які готують спеціалістів з китайської мови, аби студенти обирали своєю професією роботу гідів, перекладачів. Чому? Навіть якщо ми зараз збільшимо потік туристів вдвічі-втричі, якщо на всю країну у нас набереться десять хороших китайськомовних гідів, буде добре.

Якщо ми відкриваємо для себе цю величезну частину планети, треба готувати українських спеціалістів, які б залишалися тут і заробляли. Насправді у китайського ринку є вже достатньо коштів, аби зміцнювати українську економіку.

Анна Романова
object(WP_Term)#13026 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13027 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті