Цифрова революція в Україні

Те, що Україну захоплює хвиля цифрової революції – вже не секрет. І як би не чинили опір ретрогради з бюрократами, процес цей неминучий. В кінці минулого року я достатньо часу провів в різних регіонах України і абсолютно щиро кажу, що засумнівався в тому, що більшість готова до цифрових трансформацій.

Все нове завжди викликає опір, навіть якщо це нове по суті своїй покликане полегшити життя. Наприклад, замість того, щоб отримати довідку в держустанові через електронний кабінет, більшість опитаних мною по-старому підуть сидіти в черзі під кабінетом чиновника. І таких прикладів безліч.

Успіх цифрової революції в Україні ховається не за успішно проголосованими законами, не за мільйонними інвестиціями держави і бізнесу в нові цифрові рішення. Він полягає в діях і мисленні кожного з нас, де б ми не жили: у столиці чи карпатському селі. І як би не старалися у виконавчій і законодавчій владі красиво розписувати стратегії і концепції з законами, потрібно вести пропаганду цифрової революції навіть в глибинці України. Якщо говорити економічною мовою: попит народжує пропозицію. І доти, поки буде попит на черги, паперові квитки, то ніякі пропозиції на базі MobileID не допоможуть.

Прогрес крокує по планеті, є маса трендових досліджень, щодо того, що людство чекає в майбутньому. Спробував трансформувати ці гучні слова на українську реальність і припустити як в найближчі роки пройде цифрова революція в Україні.

Тренд 1. Віртуальна реальність

Це те, що повинно стати основою будь-якого споживчого бізнесу. Починаючи від вибору меблів в кімнату, нової машини або турпутівки — все має починатися саме з цієї технології. Це щоб відповідь на одвічне питання «Чи є життя на Марсі?» Була нарешті знайдена :). Найбільше мені подобаються кейси використання VR в медицині: навчання студентів і реабілітація хворих з неврозами і психічними відхиленнями.

До 2020 року обсяг світового ринку VR складе $ 150 млрд за даними DiGi-Capital.

В Україні окуляри віртуальної реальності можна побачити хіба що в магазинах з гаджетами, але в якості рекламної заманухи і розваги. Починають технологію використовувати ріелтори, щоб продемонструвати нерухомість не виходячи з офісу.

Технологія VR просто зобов’язана застосовуватися в будівництві доріг і містобудуванні, тоді можна буде уникнути ситуацій, коли при будівництві моста потрібно знести великий дачний комплекс і т.д. Крім того, VR значно здешевлює процес конструювання та інженерії.

І на останок, Китай в 2021 році закінчить будівництво першого в світі міста віртуальної реальності площею 1,6 млн кв м. Бюджет проекту $ 3 млрд. Але це вже зовсім інша історія.

Тренд 2. Штучний інтелект

Це моя улюблена тема через те, що доводиться розвіювати масу чуток і вигадок. Найголовніша – втрата робочих місць через автоматизацію виробничих процесів. Так, цілий ряд спеціальностей дійсно піде в історію, але ж натомість змінюється саме сприйняття і ставлення до робочого процесу. Що цікавіше: копати землю або вибудовувати логіку дій робота і контролювати його роботу? Так, багатьом, хто живе за принципом «копати звідси і до обіду», штучний інтелект дійсно завадить.

Батьки, підходите до вибору професії для дитини з перспективою на 5-7 років вперед. В Україні повно юристів і економістів, але дуже не вистачає інженерів та ІТ-фахівців.

Навіть якщо взяти до уваги аграрний ухил України, то виграють ті підприємства, хто вже зараз почне впроваджувати технологічні рішення. Для цих завдань потрібні молоді спеціалісти з технічним і дизайнерським складом розуму.
І кейс, який демонструє чому, навіть найбільш маркетингово-розкручений робот, не може існувати без людини. У травні 2016 року водій Tesla загинув, коли авто керував автопілот. Експерти визнали, що автопілот не винен, тому що він не має можливості тотально контролювати ситуацію на дорозі і вимагає водійського участі.

Тому штучний інтелект – це всього лише ще один майданчик для розвитку людини, а не технологія, яка позбавляє його роботи.

Тренд 3. Персоналізація всього, що тільки можливо

Поки ви тільки думаєте над тим, що собі купити, інтернет-магазин вже везе вам покупку. Amazon аналізує рух мишки, щоб отримати дані про те, що привертає увагу людини. Мені навіть важко уявити, який масив даних про кожного з нас зберігається у віртуальних дата-центрах. Те, що в офф-лайні працює на рівні: заповніть анкети – отримаєте дисконтну карту – ми будемо надсилати вам e-mail і sms, в он-лайні не вимагає вашої участі. В Україні електронна комерція розвивається дуже активно, але лідерами залишаться ті, хто інтегрує технології збору та аналізу даних про клієнта з усіх можливих джерел.

Тренд 4. Криптовалюта

Найбільш обговорювана і найбільш спірна тема останнього часу. Так, цифровими стали навіть гроші. CoinDesk опублікували звіт щодо розвитку криптовалюти в світі, згідно якого прибутковість цифрових активів з початку 2017 року зросла на 445%, для порівняння нерухомості на 3,2%, міжнародних акцій на 14,7%. Відчуваєте різницю?

В інтернеті можна знайти багато позицій щодо розвитку і майбутнього криптовалюти. Одне особисто у мене не викликає сумніву – паперові гроші в найближчі кілька років дуже сильно втратять свою популярність. У таких сферах як стартапи та великий інноваційний бізнес, підприємці цілком і повністю перейдуть на криптовалюту.

Україні однозначно в найближчий час потрібно визначитися зі своїм ставленням до криптовалюти. Поки що маємо лише прецедент у вигляді продажу об’єкта нерухомості за криптовалюту, чи стане це звичною практикою покаже час.

Тренд 5. Цифровізація і гаджетізація рутинних дій

Все життя в смартфоні – більше не рекламний слоган, а реальність. Практично не залишиться завдань в щоденному списку справ людини, які не зможе зробити смартфон, а часто навіть без втручання людини. І в цьому всьому будуть задіяні і штучний інтелект, і віртуальна реальність і навіть криптовалюта.

І ось тут я знову згадаю про технології MobileID або BankID. При першій нагоді підключайте і користуйтесь тим, що покликане полегшити повсякденне життя і роботу. Адже в світі так багато всього непізнаного. В кінці-кінців, ніколи сидіти в чергах, потрібно інженер штучний інтелект, вчити роботів управляти автобусами, будувати технологічні міста. Головне до всього підходити з розумом, не забувати про власну безпеку і дуже акуратно водити мишкою по екрану, а то мало що вам доставить магазин :).

Олександр Данченко
object(WP_Term)#13129 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13130 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті