«Цікава для дорослих та дітей, написана живою та яскравою мовою», – Анна Романова про власну книгу «Чернігів – місто легенд»

Народний депутат від «Об’єднання «Самопоміч» Анна Романова видала книгу власного авторства «Чернігів – місто легенд», у якій зібрала найцікавіші історії про рідне місто, частину з яких гості Чернігова не почують навіть від знаних екскурсоводів. Робота над виданням тривала дев’ять місяців.

«Чернігів – місто легенд» – це переплетіння історичних фактів з художньою вигадкою, фотографій з ілюстраціями, давнини із сучасністю, поєднання вишуканого сувеніру, путівника та збірки казкових оповідань.

Детальніше про роботу над книгою та роль таких видань у розвитку українського туризму розповіла Анна Романова.

Як з’явилася ідея?

Колись я була одним з ініціаторів розробки бренду міста, і ми з командою ентузіастів ще у 2010 році вибрали, що Чернігів – це місто легенд. Адже легенди – це те, що любить кожен, що заворожує і дорослих, і дітей. Тим паче, у Чернігова легенд вистачає, тому що це місто з більш як тисячолітньою історією.

Однак треба, щоб про ці легенди знали не лише чернігівці, але жителі інших міст країни та іноземці. У нас, на жаль, так склалося, що Чернігів недооцінений, самі чернігівці знають максимум дві-три легенди про рідне місто. Дехто взагалі нічого не знає. Це не тому, що люди не цікавляться, а тому, що не було де почитати саме легенди. Наприклад, остання збірка формату цікавих оповідань про місто була видана ще до Жовтневої революції Борисом Грінченком.

Аби підкреслити легендарність Чернігова, я ще три роки тому придумала безкоштовні анімовані екскурсії містом після заходу сонця. Їх проводили самобутні, характерні для Чернігова персонажі: привид ченця, Мотря Кочубей та Іван Мазепа, Соловей-Розбійник, Ілля Муромець… Ці екскурсії отримали величезний ажіотаж насамперед серед мешканців Чернігова. Іноді збиралося по двісті людей, з яких 80% – жителі міста. Вони говорили: «Ми усе життя живемо у Чернігові й не знали, що наше місто таке легендарне, старовинне, класне. Ми тепер будемо всіх кликати сюди».

Тоді я вирішила, що треба йти далі, що на часі видати книгу про чернігівські легенди, яка буде цікава як для дорослих, так і дітей, яка буде написана живою і яскравою мовою.

Де Ви знайшли стільки оригінальних та цікавих легенд?

Першу освіту я отримала на історичному факультеті, тому частина легенд мені була відома. Крім того, коли я почала більш ґрунтовно займатися туристичною справою – спілкувалася з краєзнавцями, науковцями, знавцями легенд, читала старовинні книжки, де обирала легенди, які навіть не чула від екскурсоводів. Врешті, обрала найцікавіші розповіді, опрацювала їх в художньому стилі – і з’явилася книга «Чернігів – місто легенд».

Я не претендую на повну достовірність, хоча історик-науковець Ервін Міден звіряв усі факти. У книзі поєднані історичні факти з художньою вигадкою. По-перше, це сувенір, який можна презентувати близький людині. Також це книжка казкових оповідань, яку можна купити дитині та змалку привчати її до історії рідного краю у цікавій манері. По-третє, туристичний путівник, тому що там є промальована карта, вказівники з адресами, де можна доторкнутися до кожної легенди.

Величезну увагу я приділила художньому оформленню. Кожна легенда – це витвір мистецтва. Це книга для гурманів, як я кажу, тому що тут поєднані фотографії з художнім оформленням. До кожної фотографії примальований герой, аби була зв’язка та складалося враження, що ми живемо поруч з будинками, церквами, замками, фортецями – і виявляється, що якась цікава історія пов’язана з цим куточком міста.

Тому, я думаю, проект вартий продовження.

Яке продовження плануєте?

Щонайменше треба видати англомовну версію, а потім мультиплікувати такий формат подачі на всю Україну.

Чи видавали аналогічні книги про інші українські міста?

Якщо взяти всю Україну, то хто підійшов до своєї історії у такому легендарному та цікавому форматі, то поки що я знаю лише про Львів. Зараз пробує це робити Київ.

У інших містах такого підходу ще немає, але я впевнена, що ця книга дасть поштовх та приклад для інших міст нашої країни: як з туристичної точки зору треба вміти подавати власну історію та історико-архітектурні об’єкти. Головне – викликати цікавість та позитивну емоцію у туристів.

Виходить, що розвиток туризму в Україні – це не лише Ваша робота, але й хобі?

Отримуєш справжнє задоволення, коли бачиш конкретні результати своєї роботи. В опозиції психологічно дуже важко працювати. Багато добрих справ, реформ не втілюються через брак голосів, однодумців, тих, хто став депутатом не заради збагачення, а заради реальних змін в країні. Тому можна сказати, що ці маленькі речі, які я можу зробити сама, і вони дадуть маленький позитивний результат – це такі собі пігулки, якими я лікуюся від зневіри.

object(WP_Term)#12930 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини