Три етапи впровадження ринку землі: позиція «Самопомочі» щодо земельної реформи у запитаннях і відповідях

Що маємо сьогодні?

Протягом 17 років, від 2001 р., в Україні систематично продовжують мораторій на відкриття ринку землі. Проте, досі немає єдиної думки і, головне — єдиного розуміння чи концепції реформи ані у суспільстві, ані серед політиків.

Загальновідомо, що сірий «повзучий» ринок уже роками функціонує, землю купують шляхом використання різноманітних схем та шпаринок у законодавстві. І ця ситуація — точно не на користь власникам сільгоспземлі.

Що втрачають українці від мораторію?

По-перше, продовжуючи мораторій, де-факто відбувається порушення Конституції України, адже громадяни мають власність, а розпорядитись нею не можуть. Тим більше, за ці 17 років понад 1 мільйон українців, які мали землю у власності, померли, так і не скориставшись своїм правом.

Тому «Самопоміч» підтримує позицію відкриття ринку землі. Завдяки його відкриттю можна реально залучити у АПК, за підрахунками експертів, близько $100 мільярдів прямих інвестицій. Однак, до цього кроку держава повинна серйозно підготуватися.

Яке бачення реформи у «Самопомочі»?

На думку фракції, відкриття ринку землі в Україні повинно відбуватися в три етапи. Це дозволить підготувати рівні умови — насамперед для українських власників і для фермерів, які уже сьогодні працюють на землі. При відкритті ринку всі його учасники повинні мати рівні можливості — доступ до фінансів, проектів. Доки ми не створимо ці умови, не позбавимо людей страхів, що вони виявляться неконкурентними та не отримають доступ до грошей і кредитів, ми не можемо відкривати ринок.

Саме поетапний системний підхід дозволить запустити ринок землі, врахувавши всі можливі ризики, та поліпшити загальний стан економіки країни.

Що передбачає перший етап?

Першочергово потрібно удосконалити механізм оренди землі та права її продажу. Слід якнайшвидше законодавчо врегулювати можливість застави та продажу такого права у банках, а також удосконалити механізм емфітевзису (право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб, яке посвідчується договором між власником і особою, що виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою, але право власності при цьому не передається).

Тобто, кожен із власників повинен отримати право позичати кошти під заставу права користування земельною ділянкою. Так ми стимулюватимемо розвиток середніх та дрібних виробників і сімейні ферми. Паралельно слід провести справедливу оцінку земель сільськогосподарського призначення (держава має визначити мінімальну ціну, яка ляже в основу отримання земельної іпотеки). Ще один важливий момент: усі законопроекти для земельної реформи потрібно прийняти у 2017 році і впроваджувати вже з 1 січня 2018 року. А почати варто з проекту «Про обіг земель сільськогосподарського призначення». Це цілком реально зробити.

Що ж відбуватиметься на другому етапі?

Другий блок — це розробка державних програм пільгового фінансування дрібних виробників та сімейних ферм. Кожен, хто має землю або хоче відкрити бізнес у сільській місцевості, повинен мати усі умови для реалізації цього задуму. У проекті бюджету на 2018 рік варто передбачити кошти на фінансування проектів розвитку сімейних ферм та малих фермерських господарств під заставу прав власності та прав користування землею сільськогосподарського призначення.

У середньостроковій перспективі (3-5 років) слід закріпити бюджетне пільгове та довгострокове кредитування малих господарств і сімейних ферм через державні та приватні банки. Насамперед кредитування варто надавати під проекти у садівництві, овочівництві, ягідництві та тваринництві (виробництво молока, м’яса, сиру, органічних продуктів), будівництво теплиць. Але, виділяючи бюджетні кошти, слід чітко прописати механізм контролю за їх використанням: треба відстежувати, щоб вони витрачалися саме в Україні — на закупівлю вітчизняних товарів та послуг.

Яким чином реформа повинна завершитися?

Третій блок — власне, запуск ринку землі. Йому, повторюємо, мають передувати ретельна законодавча підготовка перших двох етапів та чітке визначення «запобіжників» від обезземелення селян (першочергове і пріоритетне право покупки надати українцям), від експансії іноземних компаній (допускати їх після 10-12-річного перехідного періоду і зобов’язати у випадку перепродажу землі надавати пріоритетне право купівлі українцям).

Необхідно убезпечити селян від фінансових спекуляцій (пропонуємо податок на перепродаж у розмірі 90%) на земельному ринку. Все це (прийняти закони, запустити пільгове кредитування тощо) можна зробити за три роки та відкрити ринок з 1 січня 2021 року.

object(WP_Term)#13015 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини