Тарас Пастух: «В Україні хочуть створити ще одного монстра»

Нещодавно у парламенті з’явилася ініціатива про створення нового органу – Державного бюро військової юстиції. Воно, за пропозицією авторів законопроекту, повинно перебрати на себе ті функції, які недавно отримало Державне бюро розслідувань у частині військових злочинів, а також ті функції, які сьогодні виконує військова служба правопорядку.

На переконання народного депутата «Об’єднання «Самопоміч» Тараса Пастуха, законопроект пропонує дати цьому органу безконтрольні функції слідства та тиску на бізнес, а всю владу над ним — зосередити в руках Президента. А найбільш зацікавленими у його ухваленні є Генеральна та, зокрема, військова прокуратура, яка після утворення Державного бюро розслідувань втратила інструменти слідства, а разом із ними — важелі для шантажу військових та корупції.

«Цьому органу нібито за красивими гаслами надається ряд надзвичайних повноважень. Вони можуть фактично без жодного попередження заходити на будь-яке підприємство, яке виконує державне оборонне замовлення. Так само, як і до тих контрагентів, які, наприклад, постачають гудзики чи нитки для пошиття форми Збройним силам – на запити Бюро підприємство повинно буде надати всю інформацію про свою діяльність, і навіть оскарження таких перевірок не заважатиме їхньому проведенню», – розповідає народний депутат і наголошує, що ця функція перевершує навіть так звані «маски-шоу», проти яких, за заявами, сьогодні бореться уряд.

Окрім того, під час особливого періоду (він триває зараз) або воєнного стану, керівника бюро одноосібно призначає Президент – парламентський контроль у законопроекті абсолютно не передбачений.

Також, згідно із висновками Рахункової палати, витрати на діяльність Державного бюро військової юстиції сягатимуть 24 мільярдів гривень.

«Увесь бюджет сфери національної безпеки і оборони сьогодні — близько 130 мільярдів гривень, що становить 5% ВВП країни. Тобто ці 24 мільярди треба буде забрати у Збройних сил, поліції, Національної гвардії, служб розвідки і передати цьому органу», – каже Тарас Пастух.

Народний депутат ставить під сумнів потрібність такого органу: «Сьогодні функції цього контролю розподілені між Військовою службою правопорядку і новоствореним Державним бюро розслідувань. Тому єдине, що потрібно врегулювати — це підслідність злочинів, які розслідуватимуть ці дві структури, та розглянути реформування військової служби правопорядку до військової поліції як одного зі стандартів країн-членів НАТО. Такі рекомендації дійсно є і є навіть зареєстровані законопроекти про таку реформу».

object(WP_Term)#13123 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини