
Двобоєм систем охарактеризувала голосування за Виборчий кодекс віцеспікерка парламенту Оксана Сироїд.
«Ми спостерігали протистояння між людьми, які хочуть змінити виборчу систему, які хочуть відкриті списки (коли волею людей, а не партійного лідера визначається місце у списку), і людей, які роками «підгортали» свої виборчі округи. А замість того, щоб займатись депутатською роботою, вони займались корупцією – збирали гроші і підкуповували виборців. Також була ще частина людей, які банально не розуміють цієї нової системи і мають просто певний страх».
І, на думку Сироїд, це історичний і надважливий для країни документ: «Важливість цього рішення є настільки високою, що шукати зачіпку недоцільно».
Виборчий кодекс набуде чинності під час наступних виборів до Верховної Ради в 2023 році. Це логічно, бо дуже багато елементів ще треба запустити. Віцеспікерка зауважує:
«Треба розуміти, що в Кодексі не тільки вибори до парламенту, а й місцеві, і вибори президента – всі вибори одночасно. І потрібен перехідний період, щоб ці механізми почали працювати».
У Кодексі немає мажоритарки, але там є прив’язка до того чи іншого регіону і це, на думку Сироїд, правильно.
«Сьогодні велика кількість людей, які вибираються на окрузі тільки через те, що мають бренд певної політичної партії. Хоча на місці їх ніхто не знає. Ідея в тому, щоб політична партія була зацікавлена працювати з людьми в регіонах і щоб кандидати тільки завдяки своїй праці на місцях отримували підтримку того чи іншого регіону». Оксана Сироїд наголошує – боятися Виборчого кодексу не потрібно, бо для України це велетенський крок вперед.
