Сироїд: «Підстави для воєнного стану виникли в 2014-му. Ще тоді ми наголошували на цьому»

Віце-спікер Верховної Ради Оксана Сироїд зустрілася зі студентами Інституту права Сумського державного університету. Найбільше майбутніх правників цікавило питання введення воєнного стану в частині України, до якої потрапила і Сумська область. Зокрема, чому відповідне рішення було ухвалено лише зараз.

Оксана Сироїд відповіла: «Підстави для введення воєнного стану в Донецькій і Луганській областях виникли ще у квітні 2014 року. Я наголошувала на цьому ще тоді. Війна триває п‘ятий рік. Понад 10 000 вбитих, десятки тисяч поранених, сотні військовополонених. Але це не переконало нинішнього Президента ввести воєнний стан. Його введення зараз було важливим кроком, хоча і з великим запізненням».

Поряд з тим, віце-спікер наголосила на неоднозначній інформації, котру почула в місті. «Я також дізналася в Сумах, що працівникам органів державної влади вже не дозволяють їхати у відрядження, відпустки. Незрозуміло, хто в цій ситуації обмежує права людей. Чи може, наприклад, такі рішення ухвалювати обласна адміністрація чи міська рада?»

Воєнний стан в будь-якій країні може бути небезпечний тим, що органи управління всіх рівнів наділяються великими повноваженнями. «Люди, причетні до ухвалення рішень в умовах воєнного стану, мають величезну спокусу його продовжити, – говорила на лекції Оксана Сироїд. – Через це є велика загроза існування демократії».

Відтак, щоб цього не сталося, мають бути передбачені запобіжники у вигляді терміну дії воєнного стану, чітко визначених територій його поширення, а також визначення того, хто і які права та свободи громадян може обмежувати. «Чим чіткіше ці пункти будуть прописані, тим легше буде вийти з воєнного стану», – пояснила студентам віце-спікер.

Нагадаємо, Верховна Рада підтримала рішення про введення воєнного стану на 30 діб в 10 українських областях. Багато у чому саме завдяки позиції фракції «Об’єднання «Самопоміч» у Верховній Раді парламентом було ухвалено обґрунтоване рішення про введення воєнного стану на 30, а не шістдесят діб з чітким визначенням території, де він діятиме. Мова йде про прикордонні з РФ області України.

object(WP_Term)#12930 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини