Сидорович: «Після закону про державну мову Рада має взятись за Виборчий кодекс»

Як повідомив депутат «Самопомочі» Руслан Сидорович, 1.03.2019 завершила свою роботу робоча група з підготовки Виборчого кодексу до другого читання. Усі поправки, подані народними депутатами, включно з прикінцевими перехідними положеннями, пройдені.
Документ готується до передачі до комітету, і технічні і нетехнічні перепони для того, щоб виносити проект Виборчого кодексу до другого читання, щезли.

Сидорович наголошує: «Після закону про державну мову нам якнайтерміновіше треба взятись за Виборчий кодекс. Необхідно, щоб 17 червня 2019 року він набув чинності, щоб ми змогли провести парламентські вибори за новими правилами».

«Документ має величезну кількість правок – 4296. Але це – чи не найоб’ємніший, найсистемніший законопроект VIII скликання, та й взагалі такі речі розглядаються парламентом дуже нечасто», – каже Сидорович.

Виборчий кодекс – те, що від нас давно вимагала Рада Європи, щоб припинити змінювати виборче законодавство під кожні наступні вибори. Найважливіший момент: 2014 року і кандидат в Президенти П. Порошенко, і 5 політичних сил обіцяли, що протягом VIII скликання буде ухвалено нове виборче законодавство, яке, зокрема, запровадить вибори до парламенту на пропорційній основі за відкритими списками.
Сидорович зауважує, що зараз наступає момент істини – як політики будуть відповідати своїм словам: «Зараз триває президентська виборча кампанія, незабаром будуть парламентські вибори. І я закликаю усіх громадян стежити не за красивою риторикою, а за тим, наскільки дії конкретних політиків відповідають їхнім політичним обіцянкам».

Отже, що змінює Виборчий кодекс:

– Скасовує мажоритарку. Це явище політичної корупції, як інструмент використання адмінресурсу, має відійти в минуле. Постійно вибори до парламенту на мажоритарних округах супроводжувалися великою кількістю корупційних скандалів – системним підкупом виборців. Коли у 2015 країна відмовилась від мажоритарки на місцевих виборах, це зменшило кількість проросійських сил в місцевих радах.
«Зникнення мажоритарної системи у виборах до парламенту – один з аспектів, який дозволить знищити політичну корупцію, мінімізувати можливість підкупу виборців і дасть можливість потрапити до парламенту тим політикам, які справді туди йдуть, щоб працювати для українського народу», – каже Руслан Сидорович.

– Бюлетень. Тепер він матиме вигляд трафарету, де виборець обов’язково має поставити порядковий номер політичної партії і факультативно поставити порядковий номер того кандидата, якого він підтримує.
«Бюлетень не буде кілометровим, уся інформація про порядкові номери відповідних політичних партій, регіональні виборчі списки будуть знаходитись на кожній виборчій дільниці. Якщо виборець, наприклад, забуде порядковий номер партії, яку він підтримує, він зможе все подивитися безпосередньо на виборчій дільниці. Там будуть спеціальні стенди».

– Фінансування кампаній. Кандидати матимуть можливість робити внески до виборчого фонду, які будуть обмежуватися не розміром фінансування за законом про фінансування політичних партій, а сумою своєї декларації. Особа, яка має свої кошти, задекларовані, перевірені НАЗК, має можливість вкласти свої гроші у виборчу кампанію. Але якщо її статки 100 грн, вона не повинна мати права вносити 10 млн грн. Це зменшить корупціогенність і наявність чорних коштів у виборчих кампаніях.

– Реклама. Забороняється зовнішня реклама у виборчих кампаніях. Це послідовна позиція «Самопомочі». Дозволяються лише переносні виборчі конструкції. Але борди зникнуть. Детально регламентовано питання дебатів, участь суспільного мовника, розподіл ефірів таким способом, щоб зменшити кількість «джинси» і допустити неолігархічні сили до виборів.

– Прохідний бар’єр. Зараз у Виборчому кодексі залишається модель першого читання – 4% бар’єр. Для того, щоб партія потрапила до парламенту, вона повинна подолати цей бар’єр по всій країні. Той, хто потраплятиме, визначатиметься спочатку на основі перегляду регіональних виборчих списків – це дві-п’ять- десять осіб, залежно від того, скільки партія набрала по країні в цілому і у відповідному регіоні. Крім того, існуватиме загальнодержавний виборчий округ, це так звані компенсаційні мандати, які розподілятиме вже ЦВК.

Ще одне важливе питання – коли Виборчий кодекс почне діяти? Звичайно, на поточних президентських виборах вже не можна змінювати правила посередині кампанії. Але парламентські вибори в жовтні 2019 року повинні відбутися на новій пропорційній основі з відкритими списками. Місцеві вибори, формування ОТГ, позачергові вибори відбуваються до наступних чергових 2020 року за теперішньою виборчою моделлю, а у 2020 році, коли мають відбутися чергові місцеві вибори в усій країні – будуть вже за новими виборчими правилами.

Руслан Сидорович наголошує:
«Ми маємо формувати таку систему, щоб влада змінювалася на виборах, щоб люди не були змушені знову йти і відстоювати свою гідність на Майданах. У суспільства є запит, і закликаю громадян ставити активну вимогу, щоб парламент виконав свою обіцянку. Коли буде єдність людей – політики будуть змушені дослухатись».

object(WP_Term)#13123 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини