Сидорович: «Конституційна скарга – інструмент захисту прав пересічних громадян»

Як наголошує депутат «Самопомочі» Руслан Сидорович, Україні потрібно розвивати Інститут конституційної скарги. На його думку, саме це дасть можливість людям безпосередньо звертатися до Конституційного Суду і скасовувати неконституційні закони.

«Але поряд з тим важливо створювати такі умови, щоб самі судді Конституційного суду не могли зловживати цими повноваженнями і цей інструмент не перетворювався на шкоду людям. Завдання КС – використовуючи Конституцію, захищати права людини».

В Україні два роки, як ухвалено закон Про Конституційний суд, і громадяни України мають можливість звертатись з конституційною скаргою безпосередньо до КС без залучення додаткових осіб. Чому це важливо? Бо, на жаль, український парламент не є святим і інколи ухвалює неконституційні закони, в результаті чого права громадян порушуються. І саме цей закон про КС дає можливості для пересічного громадянина визнати неконституційним закон чи його частину, внаслідок яких порушуються права людини.

Але цей інструмент слід постійно покращувати, вважає Сидорович. Зокрема, нардеп звернув увагу на певні загрози, які є всередині закону, щоб унеможливити зловживання самого КС його ж інструментами. Зокрема, можливістю перегляду необмеженої кількості у часі законів. Це означає, що, наприклад людина купила якесь майно законно 10 років тому, а зараз цей закон визнають неконституційним, і потім це майно заберуть. «Це порушує принцип правової визначеності. Для простої людини це ті умови, коли вона спокійна за завтрашній день».

Ще один приклад. Ст. 77 Закону України про Конституційний суд визначає умови, за яких особа може звернутися з конституційною скаргою. Спочатку вона повинна вичерпати всі засоби національного судового захисту і протягом 3-х місяців звернутися з моменту винесення остаточного рішення. Частина 2 надає можливість звернутись до КС і поза межами цього тримісячного терміну з мотивів суспільного інтересу. В чому тут небезпека? Руслан Сидорович пояснює:

«Оця фраза «суспільний інтерес» дає можливість для необмежених зловживань суддям КС. Визнання закону неконституційним не може не мати суспільного інтересу, бо це стосується невизначеного кола осіб, невизначеного кола правовідносин, і тому, фактично, на свій власний погляд дає можливість необмежено у часі визнавати закони неконституційними. Цю норму слід змінити».

Конституційна скарга назагал дає громадянам можливість захищати свої права і примушувати Конституційний суд стояти на варті цих прав.

object(WP_Term)#12917 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини