Сотник: «Ухвалений закон про кримінальні проступки – це жорсткий наступ на права людини, який невідворотно наближає до поліцейської держави»

Депутат «Самопомочі» наголошує, що це закон для правоохоронців, і він позбавляє громадян навіть мінімальних прав під час розслідування кримінальних проступків. Більш того, документ грубо порушує Конвенцію з прав людини і нівелює чотири ключові принципи, які гарантовані громадянам.

Перший: ти маєш право, згідно з Конституцією, відмовитися від свідчень проти себе та членів родини. Цей закон запроваджує новий формат – отримання від особи пояснень, що не є показами, і це унеможливлює посилання на ст.63 Конституції. 

Сотник наголошує: «Особу можуть затримати на 72 години  і всі 72 години «отримувати» від неї пояснення, методи всім відомі. Потім покласти це в основу обвинувачення, передати до суду, і громадянин навіть не зможе зібрані докази оскаржити в суді чи відмовитися від «пояснень». І навіть якщо ці пояснення були отримані під тиском чи їх «вибивали» з тебе, в суді ти не зможеш захиститися від свавілля правоохоронців».

Друге: з‘являються нові додаткові підстави для затримання особи без рішення суду. Ці підстави правоохоронцями можуть трактуватися дуже вільно і використовуватися для тиску. «Це означає, що будь-яка особа не застрахована від того, що її на 72 години  затримають і будуть тримати, не даючи жодних пояснень. Бо в цьому випадку судові гарантії для людей не виписані», – каже нардеп.

Третє: позбавлення людини права на справедливий суд. Закон передбачає, що нібито з метою оперативного розгляду справ люди можуть відмовитися від участі в суді, що в кримінальному процесі є нонсенсом. Тому що ключові задачі кримінального процесу – право на справедливий суд, змагальність, тобто надавати свої докази, брати участь в розслідуванні, право ознайомлюватися з матеріалами справи, брати участь в усіх процесуальних діях, оскаржувати незаконність дій правоохоронних органів. 

«Усього цього особу де-факто позбавляють і прописують, що людина може відмовитися від участі у суді. Причому, ніяк не прописано, як фіксується відмова, чи є при цьому захисник. Взагалі, як людині роз‘яснюють її право на участь у суді. Тобто, можуть взяти людину, яка не орієнтується в праві, і сказати їй, мовляв, тобі буде менший строк, відмовся від суду, а потім людина дізнається, що стосовно неї вже винесено у справі рішення і навіть не зможе цього оскаржити, тому що вона вже підписала відмову». 

Олена Сотник наголошує, що такі норми законопроекту є грубим порушенням статей 5 та 6 Конвенції з прав людини. Підписання Президентом закону в такому вигляді однозначно призведе до чергового шквалу скарг до Європейського суду з прав людини!

object(WP_Term)#12917 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини