Що таке воєнний стан і для чого він потрібен?

Народний депутат від «Об’єднання «Самопоміч», юрист та експерт з правознавства Руслан Сидорович роз’яснює, що таке правовий режим воєнного стану, чи треба його боятися і чого чекати громадянам.

Про те, чи пустять вас до Одеси, чи читатимуть ваше листування, чи заберуть ваш бізнес і чи не потягнуть насилу у військкомат, далі – прямою мовою.

Спершу – що ж таке «воєнний стан»?

Воєнний стан – це цілком юридичне поняття. В умовах агресії він необхідний насамперед для того, щоб захистити права громадян. Все зводиться до того, що держава зобов’язана мобілізувати всі сили, які в неї є, щоб захистити інтереси кожного громадянина. І цей захист на певному етапі потребує певних обмежень, але задля інтересів всіх людей. Бо не можна вести війну, не обмежуючи нічиїх прав.

Навіщо потрібен воєнний стан військовим?

Воєнний стан необхідний, щоб їх захистити юридично. Тому що на передовій не можна воювати, брати участь в активних бойових діях, не порушуючи прав людей. Коли ви берете до рук зброю і з неї стріляєте – що це як не порушення? Але воно вимушене – для захисту української держави, захисту тих громадян, які знаходяться за спиною цього військового.

Воєнний стан необхідний, щоб потім цього військового не притягали до відповідальності за те, що він забрав мобільний телефон в когось, хто стояв поруч і наводив на них стрільбу; за те, що було вилучено якийсь транспортний засіб, в якому, можливо, пересувалася особа, яка намагалася здійснити диверсію на території тієї чи іншої української військової частини. Таких прикладів можна приводити дуже багато. Ще раз підкреслюю – це юридичний захист наших військових, які безпосередньо воюють з агресором.

Будуть чи не будуть обмежуватися права громадян?

Багато спекуляцій на цій темі. Указ Президента, який вводить воєнний стан, опубліковано. Воєнний стан введено у 10 областях України: це Вінницька, Одеська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька, Донецька, Луганська, Харківська, Сумська, Чернігівська області.

Єдине право людей, яке сьогодні обмежується на територіях, де введено воєнний стан, це право на мітинги і демонстрації. І це обмеження прямо передбачається Законом про правовий режим введення воєнного стану.

Усі інші права, перелік яких  є в указі Президента, можуть бути обмежені лише теоретично. Жодним чином із ухваленням указу і закону вони не обмежуються – ані в Києві, ані в Хмельницькому чи Тернополі, ані на територіях тих 10-ти областей, де введено режим воєнного стану.

Чи виникне об’єктивна потреба обмежувати права людей на тих територіях – ми не можемо знати. Жодного обмеження щодо свободи пересування – ви можете поїхати до Одеси чи Запоріжжя, ніяких особливих документів для цього не потрібно. Ніякого втручання в особисте листування, особисте життя, підприємницьку діяльність, приватну власність станом на зараз немає. Як і немає потреби бігти в магазини купувати свічки, сіль і сірники.

Це нормально, коли в умовах війни якісь права обмежуються, але перед цим держава повинна пояснити своїм громадянам, мовляв, шановні, ми обмежимо частково ваші права, але тільки ось ці, ось ці і ось ці з метою вашої  безпеки і збереження вашого життя.

Люди мають розуміти, в яких правах їх обмежено і для чого. Коли людина поінформована і розуміє, що відбувається, вона почуває себе значно спокійніше.

Воєнний стан – це вже війна?

Правовий режим воєнного стану спрямований всередину країни, на її громадян, і правовий режим воєнного стану слід дуже чітко відрізняти від стану війни. Це два абсолютно різних юридичних поняття. І ми зараз не говоримо ні про який стан війни. Це інша процедура, яка регулюється міжнародним публічним правом в тому числі.

Однак, це кореспондує до іншої серйозної проблеми: чи мають наші полонені моряки статус військовополонених? Так, Росія «мала всіх на увазі», це держава-бандит без правосуддя і цивілізованого ставлення, але для того, щоб використовувати відповідні дипломатичні механізми, потрібно дипломатію озброювати відповідними інструментами.

Чому воєнний стан запроваджують тільки тепер? Який в ньому сенс, якщо 4 роки тому його не запровадили?

Краще пізно, ніж ніколи. І добре, що це зробили зараз, хоча треба було робити раніше. Але не підтримувати введення воєнного стану в умовах агресії – це безвідповідально. І щодо українських громадян, і щодо українських військових, і для зовнішньо-політичного іміджу України. Уявіть, що в момент проведення сесії ради Безпеки ООН ми провалюємо голосування за введення воєнного стану. Це був би нищівний удар по нашому зовнішньополітичному іміджу.

Воєнний стан поки запроваджено на 30 днів (з 14:00 26 листопада до 14:00 26 грудня 2018 року), але у разі потреби продовжити термін дії воєнного стану можна тільки після згоди на це Верховної Ради.

Яка позиція «Самопомочі»?

«Самопоміч» послідовно наголошувала, що воювати з Росією без воєнного стану – неможливо. І ми цю позицію відстоювали від самого початку війни.

Чому воєнний стан слід вводити лише у певних областях, а не в усій країні?

У Статті 1 Закону України про правовий режим воєнного стану вказано: «Воєнний стан – це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень».

Тобто, як від парламенту, так і від Президента вимагається вжиття адекватних заходів, які корелюють з тим рівнем загрози, який є на певний момент. Якщо ми говоримо про те, що ми зараз не розпочинаємо відкритих збройних дій, не оголошуємо війни проти Російської Федерації, запроваджувати воєнний стан на всій території України абсолютно беззмістовно.

Яка геополітична роль воєнного стану в Україні?

Що стосується міжнародних організацій. Основна ціль Росії – це знищення міжнародного публічного права, знецінення усіх інституцій – дії Російської Федерації в Раді Безпеки ООН, ПАРЄ яскраво це доводять. Все, що вони прагнуть зробити – це знищити ці інституції, демонстративно вказати усьому світу, що «всі правила, всі ваші конвенції, всі ваші міжнародні договори нічого не коштують». Увесь цивілізований світ повинен це чітко усвідомити.

Без зайвого пафосу – в Україні сьогодні вирішується майбутнє світу. Це не питання Сходу України чи України в цілому. Ми сьогодні є майданчиком, на якому Росія «обкатує» свій спосіб перевернути і знищити весь світовий порядок. Саме тому і США, і Британія, і ЄС повинні розуміти, що вони не нам допомагають, а собі.

Це цивілізаційний конфлікт і вистояти в ньому – це майбутнє світу. Ми дуже сильно ризикуємо скотитися до Третьої світової війни. Тому має бути не лише консолідація усіх сил всередині України, але має бути й об’єднання усіх сил на міжнародній арені. 

Введення воєнного стану, відповідно до передумов, визначених Статтею 1 Закону України про правовий режим воєнного стану, юридично фіксує загрозу територіальній цілісності та суверенітету України, яка походить від збройних сил РФ, що, своєю чергою, «озброює» українську дипломатію у дипломатичний війні з російським агресором на майданчиках міжнародних організацій, в тому числі, але не виключно, Радбезі ООН та ПАРЄ.    

Руслан Сидорович
object(WP_Term)#12923 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12924 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті