Семенуха: «Рішення парламенту про визнання Росії агресором – надто слабкий  і кволий крок вперед»

На переконання народного депутата «Об’єднання «Самопоміч» Романа Семенухи, прийнятий сьогодні закон про забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях нарешті офіційно називає Росію агресором, проте, також зберігає величезні ризики. Найголовніше – не називає війну війною, а тому не захищає від суду за законами мирного часу солдат, які боронили Україну, починаючи від 2014 року і до сьогодні.

«Сьогоднішня дискусія в залі парламенту мені нагадала дискусію сто років тому, коли Грушевський переконував Петлюру та депутатів Центральної Ради, що Українська Народна Республіка виграє війну дипломатичним шляхом. Депутати вирішували, чи оголошувати війну Росії, коли Чернігів, Полтава, Гадяч, Харків вже були окуповані радянською більшовицькою Росією.

На жаль, сьогоднішнє рішення Верховної Ради я називаю рішенням Малоросії. На четвертий рік війни Верховна Рада, національний парламент України, так і не зробив головного – не визнав війну війною», – наголошує Роман Семенуха.

Народний депутат також звертає увагу на низку інших суперечливих речей у цьому законі.

По-перше, окрім преамбули, в тілі закону відсутня згадка про Крим і Севастополь. «Чи не справедливо було би одним законом вирішувати проблему і визначити статус тимчасово окупованих територій як Криму, так і Донбасу, адже один ворог окупував ці території, одним способом», – зауважує він.

По-друге, акцентує Роман Семенуха, в тілі закону, як норма прямої дії, відсутня дата початку війни саме на Донбасі. На думку багатьох експертів та міжнародних юристів, це може бути проблемою, бо громадяни України будуть позиватися до власної держави про відшкодування збитків, нанесених внаслідок дій і злочинів, скоєних окупантом – Російською Федерацією.

По-третє — командувачу об’єднаних сил надається право на власний розсуд визначати перелік і порядок перетину товарів між Україною та тимчасово окупованими територіями. «Я переконаний, що вже незабаром ми станемо свідками того, як влада спробує відновити торгівлю з окупаційним режимом, яка відбувалася протягом декількох років аж до прийняття відповідного рішення РНБО у березні 2017 року, ухваленого здебільшого через тиск суспільства та ветеранів АТО, які власними силами блокувати торгівлю на крові», – наголошує народний депутат.

І останнє, проте не менш важливе – цей Закон суперечить Конституції України, бо дозволяє Президенту застосовувати Збройні сили України без рішення парламенту.

«Усі лідери держав у певні моменти можуть мати спокусу застосувати збройні сили не лише для відсічі зовнішньої агресії, але й проти власного народу. Віктору Януковичу не один раз радили у 2013-2014 роках застосувати армію, аби придушити повстання на Майдані. І це не було зроблено з однієї причини – бо парламент попередньої каденції не мав більшості для такого рішення.

Пригадаємо, коли у Франції стався теракт, президент негайно, через 10 хвилин, звернувся до депутатів і протягом доби французький парламент надав згоду президенту застосувати збройні сили для того, щоб конституційним способом забезпечити захист і права громадян. Тому, якщо Президент хоче реалізовувати свої повноваження із застосування ЗСУ, то це можна робити тільки після згоди Верховної Ради», – наголошує народний депутат.

 

object(WP_Term)#12930 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини