Семенуха: «Ніщо не зблизить Україну та США тісніше, ніж збільшення торговельного балансу»

Культ військових та зв’язок з виборцями. Саме ці речі, зауважує народний депутат від «Об’єднання «Самопоміч» Роман Семенуха, вразили його чи не найбільше під час нещодавнього відрядження до США.

До Штатів він їздив з колегами-народними депутатами за програмою неурядової організації «Open world», яка фінансується Конгресом Сполучених Штатів Америки. Народний депутат розповідає деталі: «Перші чотири дні були у Вашингтоні, потім поїхали у Канзас. Ми мали зустрічі з людьми, які працюють в Апараті Конгресу, з конгресменами, сенаторами, стаферами, тобто їх помічниками».

Кажучи про україно-американські стосунки, Роман Семенуха зауважує: «Ніщо не буде зближувати нас тісніше, ніж збільшення торговельного балансу між країнами. Я думаю, це могло би бути, в тому числі, стратегією України, в основі якої лежатимуть гроші».

Детальніше про враження від країни старої демократії та управлінські традиції, яким Україні необхідно повчитися у Штатів, в інтерв’ю розповів Роман Семенуха.

Пане Романе, що найбільше вразило Вас під час відрядження до Штатів?

По-перше, культ військових, повага до них. Там діє Міністерство у справах ветеранів. Також у кабінетах багатьох конгресменів чи сенаторів поряд з прапором Сполучених Штатів та штату, який вони представляють, я бачив прапор військових.

Крім того, багато колишніх військових представлені у владі. Також діє чимало пільг, програм, соціальних реабілітацій. Навіть футбольні чи баскетбольні команди часто опікуються якоюсь місцевою спілкою ветеранів. Призи на матчах вручають полковники чи рядові солдати. Це просто культ!

Друге явище, що мене вразило, це таймінг. У кабінеті кожного сенатора або конгресмена йде пряма трансляція засідань Конгресу чи Сенату та висить табло. Коли час іти до сесійної зали, годинник починає гучно та навіть неприємно ревіти – це заклик іти й голосувати. Прикметно, що рішення щодо правок приймається від кількості присутніх, а безпосередньо голосування, звичайно, ухвалюється більшістю від конституційного складу.

Загалом у США діє суто мажоритарна система, всі прив’язані до округів, а поїздки у Вашингтон сприймають як відрядження. Тому, коли заходиш до кабінету сенатора чи конгресмена бачиш, у нього там є все, що виробляється у штаті – від «Coca-Cola» до бейсбольних биток. Кабінет обставлено в атрибутиці штату, який він представляє.

Найбільш виразною ілюстрацією такої прив’язки до округів для мене стала вивіска перед входом до кабінету одного конгресмена чи сенатора, де було написано: «Цей офіс належить виборцям штату Небраска».

Які політичні та управлінські традиції США, на Вашу думку, необхідно розвивати у нас?

Неймовірну силу інституцій. Мене вразило, наприклад, що до Конституції Штатів, прийнятої в 1787 році, було ратифіковано 27 правок, хоча спроб було понад тисячу. Це доказ сили інституції.

Також мені сподобалося, як у Конгресі ставляться до бюджету. Там це називається «влада гаманця». Логіка така: уряд нічого не може витратити без їхнього відома. Поки до цента не буде зрозуміло, на яку статтю підуть гроші, нічого не буде виділено. Оборонний бюджет взагалі розглядається окремо, проходять масштабні слухання, бо це колосальна стаття видатків.

Крім того, дуже велика відповідальність перед виборцями. Політики настільки пов’язані з виборцями, що знають всі сфери впливу у своєму штаті, перебувають у постійній конкуренції.

Ми теж зробили крок до цього явища, підтримавши у першому читанні законопроект про виборчу реформу, який скасовує мажоритарку та вилучає закриті партійні списки. Адже відкриті списки із регіональними округами передбачають, окрім інституційного розвитку партій, ще й прив’язку кожного депутата до регіону.

Запозичити у США прагнення до прозорості та спілкування з людьми – ось завдання для українських парламентарів.

Судячи з Ваших вражень від поїздки, як нинішні американські політичні верхівки бачать Україну – перспективним партнером, молодшим братом чи відвертим тягарем?

США – одна з тих країн, де постійно відчувається приязне ставлення до України – не тільки серед конгресменів, сенаторів, але й пересічних американців.

Треба розуміти, що американці дуже практичні. Вони успішні, тому що прагматичні. Для них понад усе власні національні інтереси та інтереси платників податків. Але з точки зору зовнішньої політики вони, безумовно, наш стратегічний партнер.

Як Ви оцінюєте рівень поінформованості американських політиків про Україну?

Я би сказав, що поінформовані дуже по-різному, в цілому мало. Але загалом до України позитивне ставлення. Ми доносили їм важливість співпраці, важливість миру, протидії агресії Росії, доводили важливість надання летальної оборонної зброї.

Жоден з тих, з ким я зустрічався, не знав, наприклад, деталей діяльності спецпредставника Держдепу США з питань України Курта Волкера. Це, зокрема, свідчить про те, що у нас є вікно можливостей. Але для цього потрібно постійно спілкуватися з конгресменами та сенаторами.

Крім того, в цьому контексті важливо, що рішення щодо підтримки України в США жодного разу не вносив уряд. Це були правки від Конгресу, тому що він ближче до України.

Справа не в тому, що вони нас люблять, а в тому, що майже у кожному штаті є діаспора, яка емоційно переживає події в Україні. Тому для багатьох конгресменів та сенаторів підтримка України у зовнішній політиці майже гарантує підтримку української діаспори в цьому штаті. А ці голоси можуть бути одними з вирішальних.

А, отже, конгресмени та сенатори, з якими ми мало працюємо, це величезна потенційна точка опори та впливу.

З огляду на сказане, якими, на Вашу думку, мають бути україно-американські стосунки?

Ніщо не буде зближувати нас тісніше, ніж збільшення торговельного балансу між країнами. Чим більше американських грошей буде в українській економіці, тим більше Америка буде переконуватися, що у неї є надійний політичний та економічний союзник в Європі.

object(WP_Term)#13144 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини