«Самопоміч»: Зміни до Бюджетного кодексу ставлять під загрозу функціонування закладів освіти, медицини та соціальної сфери

Кабмін заявляє, що прийняття змін до Бюджетного кодексу є надзвичайно важливим, адже в ньому закладаються зміни у фінансуванні освіти, медицини та соціальної сфери, що стимулюють реформи та продовжують курс на децентралізацію і збільшення відповідальності та повноважень на місцях.

Однак фракція «Об’єднання «Самопоміч» має суттєві застереження до законопроекту, адже місцеві бюджети не витримають перекладеного на них навантаження, а отже функціонування шкіл, лікарень та соціальні виплати будуть під загрозою.

Так, відповідно до змін, місцевим бюджетам передають делеговані повноваження щодо відшкодування пільг, але місцеві органи виконавчої влади позбавлені права визначати те, в який спосіб та в якому розмірі здійснювати ці відшкодування, і не мають на це коштів. Отож, впровадження цієї норми призведе до неможливості відшкодування пільг через відсутність повноважень та відсутність місцевих ресурсів.

Щодо галузі освіти, то усі видатки, пов’язані із утриманням шкіл, окрім заробітної плати освітянам, перекладаються на місцеві бюджети. «Питання, чи буде в малих містах і районних центрах у школах опалення, освітлення, інвентар, прибиральниці та загалом матеріальне забезпечення? Тобто, держава Конституцією визначає право людини на освіту як загальнодержавну гарантовану послугу, а перекладає ці видатки на місцеві бюджети?» – наголошує народний депутат Ірина Сисоєнко.

Також із місцевих бюджетів будуть оплачуватись комунальні послуги та енергоносії для медичних закладів. «Фактично місцеві бюджети будуть неспроможні дозволити собі утримання великих міських лікарень, особливу загрозу вбачаю для районних лікарень, які залишаться без тепла та світла. На ці видатки немає джерела доходу, і вони будуть з’їдати бюджети розвитку», – додає народний депутат.

Відтак, зміни до Бюджетного кодексу спричинять серйозну невідповідність між повноваженнями місцевого самоврядування та ресурсами, необхідними для їх виконання. Позиція фракції «Об’єднання «Самопоміч» полягає у тому, що передача повноважень має здійснюватися лише із забезпеченням додаткових компенсаторів та джерел надходжень.

object(WP_Term)#13022 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини