«Самопоміч» виступає за конституційне обмеження збільшення боргу держави

У запропонованому проекті Бюджету України уряд, продовжуючи традиційну для незалежної України звичку жити в борг, планує залучити у 2017 році 174,8 млрд грн (серед них: зовнішні запозичення становитимуть 70,9 млрд грн, а внутрішні – 103,9 млрд грн).

На погашення державного боргу у 2017 році планується виділити 129,6 млрд грн, а на обслуговування – 111,3 млрд грн. Тобто загальні виплати за державним боргом у 2017 році будуть становити 240,9 млрд грн (серед яких 168,7 млрд грн – виплати за внутрішнім боргом та 72,2 млрд грн – виплати за зовнішнім боргом).

Для розуміння обсягу суми, яка буде витрачена на погашення та обслуговування державного боргу: на обороноздатність у 2017 буде виділено 129,3 млрд грн, на освіту – 145,1 млрд грн, на охорону здоров’я – 58,0 млрд грн.

Відповідно до розрахунків, наведених у проекті Бюджету України на 2017 рік, загальний обсяг державного боргу, обрахований у національній валюті, становитиме 1716,6 млрд грн та буде дорівнювати 66,4 % ВВП. Гарантований державою борг, обрахований у національній валюті, становитиме 579,4 млрд грн (22,4% ВВП).

Таким чином, ми маємо ситуацію, коли державний та гарантований державою борг буде сягати 88,8 % ВВП, що прямо суперечить законодавчим обмеженням. Так, відповідно до частини 2 статті 18 Бюджетного кодексу України, загальний обсяг державного боргу та гарантованого державою боргу на кінець бюджетного періоду не може перевищувати 60% річного номінального обсягу ВВП.

Але чи може зупинити законодавче обмеження бажання уряду перевищити цей показник? Відповідь проста – ні, якщо внести зміни до Бюджетного кодексу та відмінити дію цієї норми, спираючись на проведення в Україні АТО. Так, проектом Бюджету пропонується відмінити законодавчі обмеження щодо граничного розміру боргу у зв’язку з проведенням на території України Антитерористичної операції – ч.13 Прикінцевих положень проекту ЗУ «Про Державний бюджет на 2017 рік».

Завдання уряду – проводити системні та структурні реформи, змінювати засади управління державою. Ключовим стимулом реформ (окрім політичної волі їх проводити) є належне управління державним боргом. Адже можливість чи обмеження такої можливості позичати гроші урядом визначає політику та підходи до формування державного бюджету, внесення змін до бюджетного та податкового кодексів.

Фракція «Об’єднання «Самопоміч» другий рік поспіль наполягає на:

– конституційному обмеженні можливості збільшувати суму боргу по відношенню до валового внутрішнього продукту. Так можна забезпечити сталість та неперервність структурних реформ, бо вже сьогодні сума загального боргу наближається до 100% ВВП, у той час як, за оцінками експертів, вона не має перевищувати показника 35%. На нашу думку, в умовах війни за незалежність, потреб фінансування оборони та забезпечення проведення структурних реформ, такий показник не має перевищувати 60%;

– запровадженні тимчасового мораторію на емітування Міністерством фінансів України єврооблігацій, що надалі використовуються для покриття дефіциту державного бюджету або проїдання і не стимулюють боротьбу з корупцією в державних закупівлях, боротьбу з розкраданням на державних підприємствах, реформу фіскальної служби тощо. У разі проведення такої емісії, надходження мають спрямовуватись до спеціального фонду фінансування структурних реформ, де кожна гривня чи долар мають бути розписані на чіткі та конкретні потреби реформування медицини, освіти, інфраструктурні проекти, підвищення інституційної спроможності.

Цим шляхом пройшло багато країн, зокрема Польща, де визнають, що саме такі обмеження стимулювали уряд шукати внутрішні ресурси та проводити реформи.

Сергій Кіраль
object(WP_Term)#13026 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини