«Самопоміч» боротиметься за незалежність антикорупційного суду та виключення контрольованого Банковою конкурсу на посади суддів

Сьогодні парламент у першому читанні проголосував за проект закону про антикорупційний суд. На переконання віце-спікера Верховної Ради Оксани Сироїд, це рішення, безумовно, є надзвичайно важливим і поступальним, «але для виживання України вкрай критично домогтися, аби в проекті закону були відображені ті аспекти, які дозволять антикорупційному суду залишитися незалежним».

Як пояснює народний депутат «Об’єднання «Самопоміч» Олена Сотник, під час підготовки до другого читання фракція має декілька ключових речей, які зроблять антикорупційний суд дійсно здатним виносити вироки.

«По-перше, очевидною маніпуляцією є те, що залучаючи до процедури добору суддів міжнародних експертів, ми порушуємо суверенітет та Конституцію України. У своєму альтернативному законопроекті ми цю норму виписали відповідно до Конституції і будемо подавати відповідні правки.

По-друге — справи, якими має займатися антикорупційний суд. Це мають бути справи виключно щодо високопосадовців, які розслідує НАБУ. Тому що суть цього суду в тому, що він має розглядати складні антикорупційні справи, із спеціальними експертами та суддями, які будуть компетентними такі справи розглядати та абсолютно незалежними від вже існуючої зацементованої корупційної судової системи влади.

Третє, і дуже важливе – це терміни. Президентський законопроект виписаний таким чином, що суд зможе запрацювати лише через 3 або 4 роки. «Самопоміч» буде пропонувати дуже чіткі строки для кожного етапу проходження і конкурсу на добір суддів і моменту, коли цей суд запрацює.

Четверте — питання фінансової незалежності, а отже, і спроможності суду. Ми подали окремий законопроект щодо змін до Бюджетного кодексу, яким буде забезпечено окреме фінансування для антикорупційного суду», – перелічує народний депутат.

Олена Сотник нагадує, що уже три роки працюють новостворені Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура, але досі немає суду, який був би здатний виносити рішення щодо відповідальності корупціонерів.

«Сотні із них змогли фактично уникнути відповідальності, тому що чинна судова система не здатна виносити вироки проти високопосадової корупції. Саме тому вся увага і надії людей сьогодні зосереджені на антикорупційному суді. Але всі повинні усвідомлювати, що цей суд бореться лише з високопосадовою корупцією. Він має бути справжнім, і вироки мають бути справжніми. Тому що суспільство цього очікує найбільше», – підсумовує Олена Сотник.

Олена Сотник
object(WP_Term)#13127 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини