«Самопоміч»: АП намагається взяти НАБУ під контроль, законопроект про Антикорупційний суд ініційовано з тією ж метою

Народні депутати тричі не зібрали достатньо голосів, аби включити до порядку денного сесії президентський законопроект про створення Вищого Антикорупційного суду і, відповідно, ряд альтернативних до нього проектів.

Голоси в залі парламенту для цього були, однак, не було політичної волі. На переконання фракції «Об’єднання «Самопоміч», мета ініційованого Президентом законопроекту про антикорупційний суд – це чергова спроба взяти під контроль Національне антикорупційне бюро.

За словами депутатів «Самопомочі», президентським законопроектом №7440 пропонуються положення, які ставлять під сумнів незалежність та ефективність Антикорупційного судового органу:

1. Суть спеціалізації Антикорупційного суду нівелюється – є ризик, що справи топ-чиновників розглядатимуться не Вищим Антикорупційним Судом.
2. Ініціатором розгляду справ може бути не тільки НАБУ.
3. Громадська рада міжнародних експертів із повноправного учасника перетворюється на рекомендаційний орган.
4. Кваліфікаційні вимоги до кандидатів на посаду судді занадто високі та суб’єктивні, а конкурс – непрозорий.

Відтак, спільно із громадськістю депутати «Об’єднання «Самопоміч» розробили та зареєстрували альтернативний законопроект №7440-3, який відповідає вимогам Венеціанської комісії і виправляє помилки, випадково або навмисне допущені Адміністрацією Президента.

«На превеликий жаль, проаналізувавши президентський законопроект, ми знайшли чимало прогалин – напевно, зроблених свідомо для того, щоби торпедувати роботу суду, затягувати або навіть блокувати його діяльність, або, щонайменше, зробити його залежним і малоефективним. Відтак, ми напрацювали всі ті речі, які б дозволяли справді зробити цю інституцію незалежною»,- зазначає народний депутат фракції «Об’єднання «Самопоміч» Роман Семенуха.

Народний депутат Олена Сотник підкреслює, що альтернативний законопроект №7440-3 призначений, аби впровадити Вищий Антикорупційний суд як незалежну структуру, рішення якої не мають піддаватися тиску і де будуть працювати незалежні судді.

«Ключові речі – по-перше, добір. Звичайно, ми вже бачили історію з Верховним судом, трошки обпеклися і дуже добре розуміємо, які там були недоліки. Тому наш законопроект забезпечує незалежний, прозорий і зрозумілий конкурс, щоб кандидати не викликали сумнівів.

По-друге, самі судді. Хто ними може бути? Ми вважаємо, що наше головне завдання – щоби прийшли професіонали.

Тому встановлені певні строки, скільки у людини має бути юридичної практики і в яких сферах. Водночас, це мають бути професіонали широкого характеру, і недостатньо перевірки навичок застосування лише антикорупційного законодавства.

Третя важлива річ – так званий «судовий спам». Найкращий спосіб завалити роботу будь-якого суду – це просто засипати його справами. Це і запропонувала Адміністрація Президента – засипати Антикорупційний суд всіма можливими справами, що не мають стосунку до корупційних, так, щоб просто не було часу на прийняття вироків за резонансними справами топ-корупції. Тому ми звузили підсудність Антикорупційного суду до справ, які розслідує НАБУ.

І останнє – це строки. Президентський проект виписаний таким чином, щоб Антикорупційний суд не запрацював, поки не відбудеться президентських виборів. Ми ж чітко пропонуємо – як тільки буде обрана третина суддів, незалежно від іншого конкурсного добору, суд може одразу запрацювати. За оптимістичними оцінками, це може статися максимум за півроку. Звичайно, якщо дійсно буде воля ухвалити цей законопроект в парламенті», – пояснила Олена Сотник.

object(WP_Term)#13020 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини