Ринок електроенергії для ОСББ: стоїмо на позиціях закону і не панікуємо

З 1 січня Законом України «Про ринок електричної енергії» визначено, що постачання електричної енергії для побутових і  малих непобутових  споживачів здійснюватиме постачальник  універсальних послуг на закріпленій території.

ОСББ, ЖБК, садові товариства, гуртожитки тощо зараховані до побутових споживачів Постановою НКРЕКП від 5.10.2018 # 1177 про затвердження Порядку формування цін на універсальні послуги. Тому дотримуємося саме цієї логіки  при розрахунках за універсальну послугу з постачальниками – ОСББ є побутовим споживачем.

Саме така логіка узгоджується із прямою нормою статті 22 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», в якій визначено, що об’єднання оплачує електричну енергію за цінами (тарифами), встановленими для населення, без диференціації, на які саме потреби така електроенергія була спожита.

Постачальник надає універсальні послуги за економічно обґрунтованими, прозорими та недискримінаційними цінами, що формуються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, та включають, зокрема, ціну купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії, ціну (тариф) на послуги постачальника універсальних послуг, ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі та оператора системи розподілу, відповідно до укладених договорів про надання відповідних послуг.

Постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії у порядку, визначеному Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі – ПРРЕЕ), на умовах договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який розроблений на основі Типового договору, затвердженого ПРРЕЕ.

Передача постачальнику універсальних послуг персональних даних побутових та малих непобутових споживачів під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу не потребує отримання згоди та повідомлення таких споживачів про передачу персональних даних і вважається такою, що здійснена в загальносуспільних інтересах з метою забезпечення постачання електричної енергії споживачам.

УВАГА! Для споживачів, які станом на 31 грудня 2018 року мали чинні договори про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією з постачальником електричної енергії за регульованим тарифом – укладення договору відбувається шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальних послуг, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії, або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.

Отже: ОСББ нікуди не ідуть, ніяких заяв не пишуть, договорів не підписують, а просто оплачують послугу відповідно до умов типового договору, який має бути оприлюднений на сайті постачальника універсальних послуг в вашій області, за тарифами для побутових споживачів. Тарифи для побутових споживачів, відповідно до Постанови НКРЕКП № 2010 від 21.12.2018 року «Про внесення змін до Тарифів на електроенергію, що відпускається населенню, з 01 березня 2017 року», не змінилися, а отже – становлять 1,68 грн/ кВт. Год.

З метою недопущення тлумачення з боку постачальників універсальних послуг відміни примітки щодо цін на електроенергію в багатоквартирних будинках у новій постанові НКРЕКП № 2010 від 21.12.2018 як факту використання електроенергії на утримання спільного майна в будинку як непобутового споживання, керуючись своїм правом, відповідно  до статті 15 закону про НКРЕКП, я  звернулася  до НКРЕКП з пропозицією про перегляд Постанови НКРЕКП № 2010 від 21.12.2018 року «Про внесення змін до Тарифів на електроенергію, що відпускається населенню, з 01 березня 2017 року». А також про повернення примітки до Тарифів на електроенергію, що відпускається населенню, з 01 березня 2017 року, виклавши таку примітку в редакції:

«Електрична енергія, яка витрачається в багатоквартирних будинках та гуртожитках на власні побутові потреби фізичних осіб для забезпечення функціонування спільного майна (роботу ліфтів, насосів, замково-переговорних пристроїв та іншого інженерного обладнання, що належить власникам квартир багатоквартирного будинку на праві спільної власності) та освітлення дворів, східців і номерних знаків, відпускається за тарифом 140 коп. за 1 кВт·год (без податку на додану вартість).

Електрична енергія, яка витрачається в дачних та дачно-будівельних кооперативах, садових товариствах, гаражно-будівельних кооперативах на технічні цілі (роботу насосів) та освітлення території, відпускається за тарифом 140 коп. за 1 кВт·год (без податку на додану вартість)».

Кожне ОСББ також може подати своє або аналогічне звернення до регулятора, скориставшись  положенням частини 5 статті 15 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг».

Альона Бабак
object(WP_Term)#12923 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12924 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті