Руслан Сидорович: «Неможливість обслуговувати свої борги не повинна бути вироком»

Нині в Україні, за даними банків, 50 мільярдів гривень проблемної заборгованості фізичних осіб. Багато людей перебувають у складних фінансових умовах, з яких вони не можуть вийти. Причин втратити статки багато: це і фінансові кризи 2008 та 2014 років, девальвація гривні, хвороба, втрата працездатності, навіть розлучення. На сьогодні у людей-боржників життя фактично закінчується – або ти працюєш «по-чорному», або тікаєш за кордон.

На думку депутата «Самопомочі» Руслана Сидоровича, проблема в тому, що у нас відсутній такий законодавчий механізм, як судова процедура визнання неплатоспроможності, тобто банкрутство фізосіб. І цю проблему вирішує законопроект 8060. Руслан Сидорович є одним з його авторів. Каже, що його створювали, бо добросовісні боржники мають право на новий гідний старт. Держава їм має це гарантувати.

У цьому законопроекті для фізичної особи, яка визнає себе банкрутом є дві альтернативи: запропонувати кредиторам план фінансової реструктуризації. Тобто, за наявних активів написати реалістичний бізнес-план та визначити час для відновлення платоспроможності: або людина позбувається своїх активів, але позбувається і боргів.

При цьому, закон гарантує право ініціювати справу про банкрутство фізособи виключно самому боржнику, а не кредиторам. Сидорович зауважує: «Людина виходить банкрутом, але з нулем боргів. Вона може заново влаштовуватись на роботу і починати нову справу. Відповідальність у вигляді негативних наслідків полягає лише у тому, що людина потрапляє у відповідний реєстр боржників і вона повинна при укладанні угоди зазначати, що щодо неї застосовувалась процедура банкрутства». Це найлояльніший підхід серед чинних механізмів у правових системах світу.

Окремо в законопроекті 8060 прописані і дії щодо валютних позичальників. Це ті люди, які до 2008 року брали кредити в доларах і євро ще за курсом 5.05 на купівлю житла. Зрозуміло, що зараз виплата цих позик нереальна. Відповідно до цього проекту, фізособа може реструктуризувати борг на 10 чи 15 років під пільговою програмою щодо житла, яке видавалося під валютну іпотеку, і знову ж таки, лише за власною ініціативою. Тобто, банки такої процедури не матимуть права ініціювати. Обслуговування цього боргу складатиме фактично розмір орендної плати. Люди зберігають житло, а банки отримують хоча б якісь гроші, нехай і менші, ніж відповідно до умов кредитного договору.
Зловживань новим законом Руслан Сидорович не боїться. Каже, їх мінімізували максимально. По-перше, людина потрапляє у реєстр боржників і наступні 5 років не може знову ініціювати справу про банкрутство. Якщо мова йде про посадовців, чиновників – то запис у цьому реєстрі суттєво обмежує їх кар‘єрне зростання. По-друге – одвічне прагнення українських можновладців записати статки на маму-тата-сестру теж враховано, каже Сидорович.
«Коли людина каже, що вона бідна і не може обслуговувати борги, але на її близьких записано багато майна, то щодо такої людини процес банкрутства не може бути застосований. Так, ми не можемо покласти на близьких виконання фінансових зобов‘язань, але, розуміючи, як в нас переписують на рідню нерідко майно – цей механізм буде запобіжником».
Також неможливо буде реструктуризувати борги щодо аліментів, завдання шкоди через вчинення злочину.
Попри ризики, самі банки оцінюють цей закон як прогресивний і позитивний. Для фінустанов тут теж є плюс – закон дозволяє списати так звані токсичні активи. Тому що володіння проблемними кредитами погіршує платіжний баланс банку.
Найголовніше, на думку Руслана Сидоровича, це те, що: «Цей закон дає суспільний баланс. Боржники отримують можливість очиститись від боргів, а кредитори отримують можливість очиститись від токсичних активів».
Однак нардеп зазначає, що недостатньо запровадити лише цей механізм, мають бути ще й супутні речі, які забезпечують його ефективність. Навіть якщо його проголосують у сесійній залі, потрібен ще час для ухвалення змін до Податкового кодексу. Наприклад, не вважати реструктуризований борг прибутком, як це зараз прописано. «Який тоді сенс відновлювати платоспроможність, якщо в людини немає грошей заплатити мільйон гривень боргу, то не буде і 180 тисяч заплатити податку», – каже Сидорович.
«Ми говоримо про рік, впродовж якого ми не повинні просто сидіти і чекати, а задача парламенту і уряду – доопрацювати на рівні підзаконних актів ті речі, які стимулюватимуть відновлення платоспроможності. Основна задача для держави – не визнання фізособи банкрутом, а створення стимулів, які допомагають підвести з колін таку особу і дати їй можливість фінансово відродитись. Бо це податки, це активні члени соціального суспільства, зрештою, ще один шанс на появу потужного пласту середнього класу, без якого існування демократичного суспільства є неможливим».

object(WP_Term)#12917 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини