
«Самопоміч» наполягатиме на ухваленні у другому читані законопроекту 8121.
«Чи буде законопроект 8121 винесено на голосування – залежить від волі Голови Верховної Ради, тому що це друге читання і воно не потребує внесення у порядок денний парламенту. Тому ми будемо звертатись до спікера, бо вже є позитивне рішення комітету, щоб цей законопроект якомога швидше виносився і ухвалювався в цілому», – каже депутата політсили Руслан Сидорович.
Законопроект 8121 було напрацьовано після хвилі рейдерства, яка прокотилась країною. Найбільше від неї страждають малі і середні підприємці.
«Це якраз найменш захищена частина економіки країни. Стало зрозуміло, що без змін у законодавстві хвилю рейдерства не зупинити. Було напрацьовано законопроект 8121».
Що він має дати громадянам:
– Законопроект 8121 вносить зміни до 14 законів України, і ці зміни стосуються процедури переоформлення права власності на нерухомість, на об’єкти бізнесу, а особлива увага приділяється договорам на оренду землі. На жаль, цифровізація до документообігу на селі ще не добралася, а усі ці документи, які існують в паперовій формі, дають багато можливостей для зловживань.
– Посилюється роль нотаріату і взаємодія між різними реєстрами. Тобто реєстратор при вчиненні реєстраційної дії після ухвалення 8121 буде зобов’язаний перевірити належність відповідних прав в інших реєстрах. І, таким чином, ми дуже серйозно звужуємо поле для маніпуляцій.
Руслан Сидорович наголошує, що цей законопроект націлений на вирішення проблем переважно в агросфері.
«Хоча питання рейдерства є глобальним і вимагає системного державного підходу, але питання захисту аграріїв – нагальне, враховуючи масові атаки саме на аграріїв, які володіють земельним банком від тисячі до 10 тис. га. Саме тому основний акцент – це договори оренди землі, оформлення корпоративних прав на фермерські господарства і нерухоме майно».
Закон має систематизувати і налагодити роботу та обмін інформацією між деякими реєстрами, які раніше існували кожен сам своїм окремим життям. Це та системна українська проблема, яка, з одного боку, залишає шпарини для рейдерів, а з іншого боку, є джерелом корупції.
Однак, найголовніше, на думку Сидоровича, у подоланні рейдерства – це якраз не закони: «Як би ми не впорядковували реєстри, допоки органи правопорядку не почнуть притягувати до відповідальності злочинців, оце непокаране зло буде далі повертатись».
