Розвиток і майбутнє країни: штрихи до питання про агломерацію

Поняття агломерації дуже швидко увірвалося у публічну площину і зараз активно обговорюється на законодавчому рівні та в експертному середовищі. І якщо спочатку ініціативу народного депутата України від «Об’єднання «Самопоміч» Любомира Зубача сприйняли з насторогою, то зараз ця ідея набуває все більшого розголосу та підтримки. Любомир Зубач детально пояснив переваги співпраці сіл приміської зони із великими містами.

Що таке агломерація?

Агломерація – це форма співробітництва великого міста із селами, що знаходяться у так званій приміській зоні. Важливо звернути увагу на те, що тут іде мова не про поглинання, а про рівноправне партнерство.

Чому виникла ініціатива агломерацій?

Ініціатива агломерацій виникла, коли стали очевидними недоліки у процесі об’єднання громад. Проста логіка каже, що об’єднуватися потрібно навколо «сильних». Сильнішими серед громад є, безумовно, міста — насамперед великі. І хоч про це говорить навіть державна методика, але на практиці міста де-факто були усунуті від процесу об’єднання громад.

Чи може агломерація замінити об’єднання громад?

Агломерація не підміняє об’єднання громад. Ці процеси можуть відбуватися паралельно. При цьому агломерація стосується так званих приміських зон біля великих міст. На всіх інших територіях може продовжуватися формуватися ОТГ.

Що дає агломерація великим містам?

Агломерація забезпечує великі міста просторовим розвитком. Дає можливість реалізовувати інвестиційні та інфраструктурні проекти, вирішувати спільні транспортні та комунальні проблеми, залучати інвесторів та створювати нові робочі місця.

Що дає агломерація селам приміської зони?

По-перше, при агломерації зберігається самостійність сільських громад та їх органи самоврядування (рада, голова). По-друге, будуть створені передумови для покращення послуг мешканцям (освітніх, медичних), для створення робочих місць, забезпечене транспортне сполучення і так далі. Досягнути цього у співпраці з великим містом буде набагато легше і швидше, ніж в «аморфному» об’єднанні з іншими селами.

Яка територія приміської зони?

Немає однієї цифри, яка би визначала територію приміської зони. Це може бути від 5 до 50 кілометрів, а у розвинутих країнах – навіть більше. У кожному конкретному місті територія приміської зони визначається індивідуально їхніми генеральними планами. Це залежить також від показників так званої маятникової міграції, а саме, скільки мешканців відповідних сіл постійно приїжджають до великого міста на роботу, навчання тощо.

Як працює агломерація?

Основним органом управління є Рада агломерації, до якої будуть входити представники кожної громади, незалежно від кількості населення. При цьому всі рішення будуть ухвалюватися шляхом консенсусу, з врахуванням інтересів кожної громади. Зокрема, й щодо управління земельними ресурсами за межами населених пунктів, на відміну від сьогоднішньої ситуації, коли цими землями розпоряджаються органи державної виконавчої влади (райдержадміністрації чи представництва Держгеокадастру).

Хто виступає проти агломерацій?

Категорично проти виступають місцеві олігархи, які мають бізнесові інтереси у приміській зоні. Саме тому вони ПРОТИ агломерацій, натомість ЗА об’єднання громад без участі міста. При цьому їм байдуже, які послуги будуть надаватися людям, якою будуть освіта та медицина, за скільки років відбудують інфраструктуру. Для них важлива земля та можливість її «прихватизації» за безцінь.

Чи агломерації є українським «винаходом»?

Агломерації існують у більшості розвинутих країн світу: США, Канаді, Франції тощо. Ці країни давно запровадили терміни «агломерація» і «міська агломерація» у своєму законодавчому полі та активно підтримують їх формування як потужних ресурсів для підвищення конкурентоспроможності та зростання економіки. Цим шляхом повинна піти і Україна.

Коли буде прийнятий закон про агломерації?

Проект закону про агломерації уже пройшов обговорення на круглому столі профільного комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, на якому отримав позитивну оцінку більшості парламентарів та експертів. Є загальне розуміння, що такий закон потрібен країні і його потрібно оперативно приймати.

До уваги мешканців приміських зон!

 

anhl

Любомир Зубач, народний депутат «Об’єднання «Самопоміч», ініціатор законопроекту про агломерації:

«Для мене важлива форма, при якій буде забезпечуватися розвиток міст і сіл. А не їх формальне об’єднання, як це зараз часто відбувається в країні. Окремі бюрократи та місцеві олігархи сьогодні намагаються протиставити міста та села, однак цього категорично не потрібно робити. Навпаки, агломерація дозволить збалансувати інтереси міст та сіл, забезпечить вирішення спільних проблем».

Любомир Зубач
object(WP_Term)#12924 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12925 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті