«Рішення про утворення госпітальних округів є вірним, але досить передчасним», — Сисоєнко

Як зазначає народний депутат фракції «Об’єднання «Самопоміч», заступник голови парламентського Комітету з питань охорони здоров’я Ірина Сисоєнко, рішення про утворення госпітальних округів в Україні є вірним та відповідає рекомендаціям Всесвітньої організації охорони здоров’я, але в існуючих умовах досить передчасним.

На думку Ірини Сисоєнко, його передчасність полягає у наступному:

1. Зараз неможливо оцінити реальну потребу в тому чи іншому виді госпітальної допомоги, оскільки навіть немає повного та достовірного розуміння кількості населення, що проживає на тих чи інших територіях (наприклад, в Києво-Святошинському, Броварському районі Київської області проживає набагато більше людей, ніж це зазначено у статистичних даних, які обраховувались минулими роками).

2. Як тільки почнуть ефективно працювати лікарі первинної ланки (педіатри, терапевти, сімейні лікарі), почнеться профілактика, рання діагностика захворювань, отже, кількість хворих, яким буде потрібна допомога в госпітальних медичних закладах, буде зменшуватись.

«Тобто сьогодні, при хаотичній структурі госпітальних потоків пацієнтів і непрацюючій первинній ланці, можна спланувати  все, що завгодно, будь-яку мережу лікарень. Але все це завтра може стати  неактуальним. І що тоді, все починати спочатку? Доведеться переробляти склад госпітальних округів, бо потреба в профільних лікарнях може суттєво змінитись», – наголошує Ірина Сисоєнко.

Окрім того, підкреслює народний депутат, процес створення госпітальних округів викликав багато суперечок на місцях.

«Відсутність нормативно-правової бази для створення госпітальних округів дає можливість спекулювати на цій темі та приймати одноосібні рішення на рівні чиновників. Формування госпітального округу має бути спільним рішенням населення на конкретних територіях (у громадах, містах, районах) з урахуванням принципів медичної та економічної доцільності.

Тож справедливим буде безпосереднє залучення представників від громад, міст, районів до формування госпітальних рад. Саме госпітальні ради повинні напрацювати та вирішити, яка лікарня має стати лікарнею інтенсивного лікування другого рівня, яка – лікарнею інтенсивного лікування першого рівня, а які лікарні мають бути перепрофільовані, які дороги мають бути відремонтовані, щоб забезпечити виконання нормативів доїзду, та головне – доступності, якості та своєчасності медичної допомоги.

І останнє питання – уряд має чітко визначити фінансову відповідальність за цей процес. Якщо не буде напряму додаткового державного фінансування на добудову, дооснащення лікарень інтенсивного лікування, перепрофілювання лікарень, або це покладуть на бюджети регіонів, то нічого не відбудеться. Оскільки медичної субвенції і сьогодні катастрофічно не вистачає, а передача фінансування комунальних послуг лікарень на місцеві бюджети взагалі призвела до суттєвого скорочення бюджетів районів та міст», – зазначає Ірина Сисоєнко.

Однак, зважаючи на те, що процес формування госпітальних округів уже розпочатий урядом, то він має бути якомога швидше доповнений прийняттям додаткових підзаконних актів з чітким механізмом реалізації цього процесу.

Відтак, наголошує Ірина Сисоєнко, уряд повинен терміново затвердити:

1. Механізм для розрахунку потреби (обсягу) вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги.

2. Положення про госпітальні ради.

3. Чіткі критерії для створення багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування першого та другого рівнів, в тому числі необхідне матеріально-технічне оснащення, перелік відділень в лікарні.

4. Положення про госпітальний округ.

Ірина Сисоєнко
object(WP_Term)#12936 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12937 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті