Рiк з початку Блокади торгівлі на крові: «страшилки» не справдилися

Рiк тому розпочалася перша фаза блокади торгівлі з окупованими територіями. Були спроби її розігнати та продовжити торгівлю із терористичними організаціями «ЛНР» та «ДНР». Але, тим не менше, 15 березня блокада була офіційно визнана рішенням РНБОУ та зафіксована указом Президента.

Тоді ж було багато страшилок про віялові відключення електроенергії, про збитки, падіння економіки і курсу гривні. А Прем’єр-міністр Гройсман в ефірі телеканалу Ахметова навіть заявив, що альтернативи антрациту з ОРДЛО немає. В енергетиці був запроваджений надзвичайний стан, бо до початку блокади дійсно весь антрацит завозився із ОРДЛО, хоча у тарифах на електроенергію вже більш ніж півроку діяла формула «Роттердам+», що спричинила різке зростання ціни для споживачів.

Тож чи принесла блокада якісь апокаліптичні економічні наслідки, чи навпаки – зробила Україну сильнішою та зміцнила енергетичну незалежність?

  1. Страшилка №1: «Вугілля немає, буде відімкнення світла».

Ніякого відімкнення світла не відбулося і не могло відбутися, навпаки – з 1 квітня розпочався експорт електроенергії у Молдову.

  1. Страшилка №2: «Не буде антрациту з АТО – виростуть тарифи».

Ще у березні 2016 року НКРЕКП на чолі із ставлеником Президента Дмитром Вовком прийняла формулу «Роттердам+». Тобто, все вугілля, незважаючи на те, звідки воно, у тарифи зараховувалося, як вартість вугілля у Роттердамі плюс його доставка в Україну. Тобто українці вже давно платили у тарифах, ніби вугілля із ОРДЛО немає. І українцям обіцяли вугільну незалежність, ЯКУ ВСI ВЖЕ ОПЛАТИЛИ. Але вугілля і далі возили з ОРДЛО і на цьому заробляли мільярдні надприбутки, найбільше – ДТЕК Ахметова. Ця корупційна формула «Роттердам+» діє і до сьогодні, хоча більшість антрациту імпортується не з європейської біржі, а із Росії.

Але саме після блокади більше електроенергії став виробляти Енергоатом — за 7 місяців 2017 – понад 58% від всього виробництва в країні. Це найдешевша електроенергія – по 48 коп. за кВт-г. Тобто є підстави для зниження ціни електроенергії, якби тарифи встановлювали чесно.

  1. Страшилка №3: «Блокада спричинить падіння ВВП».

Валовий внутрішній продукт – це статистичний показник. По-перше, він не має прямопропорційного зв’язку із добробутом громадян, оскільки розподіляється дуже нерівномірно. По-друге, ВВП складається із декількох компонентів. При розрахунку ВВП враховується оплата праці та споживчі витрати на товари та послуги. Звісно, якщо оплата праці в квазі-республіках «ЛДНР» не буде враховуватися в українському ВВП, то він статистично виросте менше. Але невже у пріоритетах уряду зарплати на окупованих Росією територіях? Кому тут легше від того, що наше ВВП більше за рахунок більших доходів терористичних організацій, з якими іде війна?

Ще одна стаття ВВП (метод за доходами) – «прибуток фірм». Так, ми розуміємо, що деякі олігархи і «смотрящі» робили великі прибутки на торгівлі із зоною АТО, можливо, ті прибутки і зменшилися, але всім решта українцям від того ні холодно, ні тепло.

  1. Страшилка №4: «Підприємства там працюють за українськими законами і платять податки – впадуть надходження до бюджету».

Як на території, яку захопили бойовики за допомогою російських військ, де немає української поліції та українських органів влади, можна працювати за українським законом – велика загадка. Але ніякі надходження до бюджету не впали, а виросли – 13 липня Верховна Рада прийняла зміни до бюджету, і доходи бюджету були збільшені на 26 млрд грн.
Але ті підприємства, які там «працювали за українськими законами», за електроенергію не платили. Борг Алчевського меткомбінату – понад 1 млрд грн. Шахти ДТЕК «Ровенькиантрацит» та «Свердловантрацит» перестали сплачувати за електроенергію ще навесні 2016 року. Сумарно на територію ОРДЛО за роки війни були передано безоплатно (а точніше, за рахунок всіх інших українських споживачів) електроенергії на суму близько 3 млрд грн. І зупинене це щедре спонсорство було лише після блокади.

  1. Страшилка №5: «Знизиться експортна валютна виручка – впаде гривня».

Гривня не впала, а зміцнилася. 25 січня, на момент початку активної фази блокади, долар був по 27,2 грн. Станом на кінець серпня долар коштував 25,6 грн, і Нацбанк не витрачає золотовалютні резерви, а навпаки – купує долар на міжбанку. На торгівлі з ОРДЛО були мільярдні корупційні потоки, які не тільки роз’їдали правоохоронні та контролюючі органи, але і формували попит на валюту на готівковому ринку, бо корупціонери віддають перевагу доларам.

Але розвіялися не тільки страшилки. Нарешті були зроблені конкретні кроки, які зміцнили нашу енергетичну безпеку. Так, була збудована нова лінія електропередач, яка забезпечила Авдіївку електроенергією з контрольованих територій. Неймовірно, але всі попередні 3 роки місто залежало від подачі електроенергії з окупованих територій.

Серйозний прогрес було досягнуто і у вугільному питанні. Так, цього року Україна більш ніж вдвічі скоротить споживання антрациту порівняно з минулим роком (4,5 млн тонн проти понад 10 млн тонн). Уже переведено на вугілля марки Г, яке видобувається в Україні, один блок Зміївської ТЕС, ще один блок тут та блок Трипільскої ТЕС мають бути переведені на марку Г до кінця року. ДТЕК, який раніше заявляв, що переведення неможливі, вже перевів на марку Г один котел Миронівсьої ТЕС. Також анонсували переобладнання з антрациту на газову групу вугілля блоки Придніпровської та Криворізької ТЕС. Таким чином, наступного року буде ще скорочено споживання антрациту до рівня, який не є критичним для енергетичної системи. І це все – робота та зарплати нашим шахтарям, які видобувають вугілля марки Г.

Звісно, хотілося б, щоб Президент та уряд були здатні вести діалог, чути суспільство та приймати рішення в інтересах держави та усіх громадян, а не в інтересах найбагатших олігархів та корупційних потоків. На жаль, з цим проблема.

Але сильна та незалежна Україна – це наше завдання у будь-якому разі – і ми переможемо!

Слава Україні! 

Семен Семенченко
object(WP_Term)#12936 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#12937 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті