Результати «прихватизації» державних енергетичних активів. ПАТ «Західенерго»

Три важливі моменти, про які я згадала під час засідання Спеціальної контрольної комісії з питань приватизації у Верховній Раді.

Перший – ми маємо констатувати, що протягом 2011-2013 років, за часів Януковича, мала місце тотальна шахрайська приватизація енергоактивів.

ПАТ «Західенерго» – один з показових прикладів, коли штучно створили «так звані умови для так званих учасників так званого конкурсу». Чому «так звані»?

Бо Кабмін своїм розпорядженням чітко прописав умови під одного локального інвестора – компанію з групи «ДТЕК», яка і перемогла. Для ілюстрації, умови для участі в конкурсі такі:

– провадження протягом трьох останніх повних календарних років діяльності з виробництва електроенергії в обсязі не менш як 30 відсотків обсягу виробництва електроенергії товариством за такий самий період;

– безпосереднє володіння протягом трьох останніх повних календарних років більш як 50 відсотками статутного капіталу юридичних осіб, які провадять діяльність з виробництва електроенергії в обсязі не менш як 30 відсотків обсягу виробництва електроенергії товариством за такий самий період і так далі.

Як наслідок – передбачувана перемога «ДТЕК» та отримання 70% акцій та повний контроль над фінансово-господарською діяльністю.

Аналогічна схема приватизації відбулась і з «Дніпроенерго», «Дніпрообленерго».

Другий момент – це пустодзвін нинішньої влади. Після Революції Гідності Голова держави, нинішні представники влади прийшли з гаслами про перегляд та скасування рішень злочинної приватизації енергетичних об’єктів.

Проте жодних дій з боку Президента України, Кабміну, Міненергетики, Антимонопольного комітету, Фонду держмайна, Генеральної прокуратури.

Для пересічного громадянина очевидно, що відбулась незаконна приватизація на абсолютно неконкурентних умовах, і що вищезазначені органи мали б давно ініціювати перевірку умов та скасувати результати.

Що зробили державні органи для повернення розкрадених енергоактивів? – Нічого.

Третій важливий момент – питання операційної діяльності ПАТ «Західенерго» та бізнесу «ДТЕК».

Окрім того, що держава подарувала «Західенерго» ДТЕКу, «ДТЕК» і надалі продовжує заробляти через свою компанію-прокладку «ДТЕК Трейдінг» за рахунок маржі на ціні вугілля.

Основний постачальник вугілля для ПАТ «ДТЕК Західенерго» – ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», яке 2015 року реалізовувало вугільну продукцію по 1 090 гривень за тонну, 2016 року – по 1 077 гривень за тонну.

Тариф для ПАТ «ДТЕК Західенерго» (за методикою «Роттердам плюс») за 2016 рік зріс на 81,3% – з 864,26 грн/МВт-год в січні 2016 року до 1566,6 грн/МВт-год в грудні 2016 року. Усе вугілля на ПАТ «ДТЕК Західенерго» постачається через прокладку – компанію «ДТЕК Трейдінг». Уся маржа в ціні на вугілля – осідає на рахунках «ДТЕК Трейдінг».

Як бачимо, ДТЕК заробляє, а українські громадяни інвестують. Оскільки 25% акцій ПАТ «ДТЕК Західенерго» належить державі, то остання недоотримала дивідендів та податкових надходжень через штучне завищення виробничих витрат та мінімізацію прибутків ПАТ «ДТЕК Західенерго» мажоритарним акціонером – компанією «ДТЕК». Крім цього, споживачі продукції ПАТ «ДТЕК Західенерго» сплачували за електроенергію за завищеними тарифами.

І це приклад тільки щодо однієї компанії. Залишається низка питань. До Фонду держмайна: чи не хочуть провести перевірку виконання умов договору купівлі-продажу від 10.01.2012 пакету акцій ПАТ «Західенерго»? До Міненергетики: чи не хочуть перевірити виконання ДТЕКом своїх інвестиційних зобов'язань?

До Антимонопольного комітету: чи ДТЕК все-таки не мають ознак монополіста? Контроль 70% ринку електроенергії не свідчить про такі ознаки? Це ніяк не загрожує енергетичній безпеці країни?

До Генеральної прокуратури України: чи не вбачають ознаки незаконного заволодіння у неконкурентний спосіб державним майном в інтересах визначених фінансових груп?

До Президента, нарешті: що Ви зробили для перевірки результатів незаконної приватизації часів Януковича?

object(WP_Term)#13020 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) }
Новини