«Регулятор має відтермінувати запровадження псевдоринку газу», – Альона Бабак

З 1 серпня новий склад енергетичного регулятора планує запустити довгоочікуваний ринок газу. Але оскільки його ідеологом є ще комісія пана Вовка, то ми очікуємо від цього дороговартісний для споживача експеримент зі збагачення монопольних структур — «Нафтогазу України» та власників облгазів.

Ще в 2015 році комісія пана Вовка зобов’язала усіх підприємців придбати за власний рахунок пристрої дистанційного зчитування даних для лічильників газу із благою метою — щоб дані про споживання передавалися онлайн і постачальник газу міг замовляти щодобово необхідний для споживача газ, виходячи із потреб цього споживача.

Але на практиці, за кошти споживачів — 20-30 тисяч гривень за один дистанційний пристрій — інформація з лічильника споживача передається на сервер облгазу, який одноосібно нею користується. Постачальник з 19:00 до 7:00 фактично не бачить обсягу спожитого газу своїми споживачами, а у разі невідповідності плану і факту у споживанні за цей час, усунути небаланс замовлення постачальник не може — біржа, яку вибудував пан Вовк, не працює цілодобово, а закривається о 18:00.

За небаланс пан Вовк вигадав для постачальників систему фінансових санкцій. Тобто за невідповідність плану і факту незалежні постачальники будуть постійно нести збитки, які або треба буде перекладати на споживача, або йти з ринку.

У результаті, лише облгази як компанії, які мають свої резерви газу на виробничо-технічні потреби, і їхні ж постачальники газу (в тому числі населенню), які замовлятимуть газ за розрахунковими показниками, а не індивідуальними, зможуть використовувати ці резерви для усунення небалансів у межах своєї території обслуговування без фінансових збитків. Тобто монополія власників газорозподільних мереж пошириться і на ринок постачання.

Підприємці сьогодні саботують придбання таких дистанційних пристроїв. Уже в декількох областях — Житомирській, Миколаївській, Чернівецькій, Хмельницькій та Волинській — підприємці звернулися до НКРЕКП і до депутатів проти такого свалілля.

Люди розуміють, що без жодної користі для них їхніми ж руками створюється монополія власників газорозподільчих мереж (через зосередження інформації про споживання в руках облгазів) і розповсюджується на ринок постачання газу, який має бути конкурентним.

«Об’єднання «Самопоміч» звертається до регулятора, щоб відтермінувати запровадження псевдоринку газу до тих пір, поки незалежним постачальникам не буде надана можливість усувати небаланси замовлень у будь-який момент доби та отримувати онлайн доступ до лічильників своїх споживачів.

До моменту створення такої системи не можна перекладати жодної копійки витрат на споживачів, чим їх же заганяти в кабалу до тих постачальників газу, власники яких вже сьогодні монополізували газорозподільні мережі.

Альона Бабак
object(WP_Term)#13150 (16) { ["term_id"]=> int(1) ["name"]=> string(12) "Новини" ["slug"]=> string(4) "news" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(1) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(4083) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(1) ["category_count"]=> int(4083) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Новини" ["category_nicename"]=> string(4) "news" ["category_parent"]=> int(0) } object(WP_Term)#13151 (16) { ["term_id"]=> int(133) ["name"]=> string(12) "Статті" ["slug"]=> string(9) "analytics" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(133) ["taxonomy"]=> string(8) "category" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(1) ["count"]=> int(431) ["filter"]=> string(3) "raw" ["cat_ID"]=> int(133) ["category_count"]=> int(431) ["category_description"]=> string(0) "" ["cat_name"]=> string(12) "Статті" ["category_nicename"]=> string(9) "analytics" ["category_parent"]=> int(1) }
Статті